LUCIOPERCA 2013

I PO SANDACZU

Kolejna edycja Lubniewickiego Święta Sandacza przeszła już do historii. Tym raz zaprosiliśmy Państwa do zabawy w stylu czasów PRL. Klimatyczna impreza, na której królował Sandacz, wspaniała atmosfera, Wybory Miss Lubniewic 2013, wystawa „zabytkowych aut” , występy, konkursy, II Mistrzostwa w Grillowaniu Sandacza, a na deser gwiazda wieczoru Ania Rusowicz i dancing sprzed lat – tak w skrócie wyglądało tegoroczne Święto Sandacza. Do Lubniewic zawitało kilka tysięcy osób.

Ogromne napięcie i rywalizację dało się odczuć wśród ekip, które brały udział w II Mistrzostwach w Grillowaniu Sandacza. Konkurs prowadzony był przez dziennikarza Wiadomości Wędkarskich Wojciecha Charewicza. Do wygrania były przygotowane specjalnie na tę okazję deski z łyżką i widelcem na łańcuchu. W kategorii „Goście”  do boju stanęli: Gmina Przytoczna, Gmina Deszczno, gorzowski oddział Fundacji Mam Marzenie, aktor, wędkarz Olin Gutowski, Radio Plus Gorzów, Powiatowa Komenda Policji w Sulęcinie. W kategorii „Stowarzyszenia, koła gospodyń”  o symboliczną deskę z PRL walczyli: Stowarzyszenie Kobiet z Jarnatowa, Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i promocji wsi Glisno, Koło Gospodyń Lubniewice i przyjaciele Gminy z Niemiec.
Jury w składzie Wojciech Charewicz (dziennikarz Wiadomości Wędkarskich, gwiazda Polsat Play, Mistrz Polski w grillowaniu ryb, znany  z programów podróżniczo-kulinarnych w Polsat Play z cyklu: Zjedz Rosję, Zjedz Kambodżę, Zjedz Alaskę itp.), dr Aleksandra Czarnewicz – Kamińska (dietetyk) oraz Katarzyna Sowa (Przewodnicząca Rady Miejskiej w Lubniewicach), nagrodziło:
w kategorii goście:
1. Gmina Przytoczna
2. Zespół aktora Olina Gutowskiego „Ugryzę Cię Jak Sandacz”
3. Fundacja Mam Marzenie – oddział gorzowski
w kategorii stowarzyszenia, koła gospodyń:
1. Koło Gospodyń Lubniewice
2. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Glisno
3. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum

Nową atrakcją Święta Sandacza, ale jakże interesującą i ważną były wybory Miss Lubniewic 2013 – w stylizacji rodem z PRL. Główne zadanie młodych, atrakcyjnych kandydatek to próba odtworzenia i ucharakteryzowania się na dawne czasy. O koronę i tygodniową wycieczkę do Bułgarii dla dwóch osób walczyło 7 kandydatek. Jury w składzie: Edyta Hreczuk-Nowakowska (III wicemiss Polski 2010, Miss Internetu 2010), Dionizy Woiński (właściciel Hotelu Woiński SPA), Emilian Pal (I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie) przyznało I miejsce Elizie Filus. I Wicemiss została Żaneta Słomińska, a II WicemissJoanna Dopierała. Za II i III miejsce dziewczyny otrzymały weekendowy pobyt w Hotelu Woiński SPA.

Oprócz tego uczestnicy mogli podziwiać wystawę „zabytkowych” samochodów – organizacją wystawy zajął się Rafał Fiszer z Deszczna – pasjonat, miłośnik zabytkowych aut.
Wydarzeniu towarzyszyły regaty na jeziorze Lubiąż, które zorganizowane zostały przez Lubniewickie Towarzystwo Sportowe Aktywni.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali:
• Radio Plus Gorzów

Dofinansowanie:
• Euroregion Pro Europa Viadrina,
• Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  – PO RYBY 2007-2013,
• Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013,

Sponsorzy (części imprezy niefinansowanej ze środków Euroregionu, Ministerstwa i LRPO):
– Gorzowska Kwiaciarnia Oxalis,
– Gorzowskie Studio foto flash4you
– Hotel Woiński SPA
– Biuro Turystyczne Jacek Czopor Międzyrzecz
– Centrum Wędkarskie Kacper Ziółkowski Gorzów Wlkp.,
– P.P.H. ADMAT
– Eneos sp. z o.o.
– Przedsiębiorstwo Specjalistyczne “RODMOST”
– P.P.H. LEKS  –
– Bank Spółdzielczy SGB – oddziały w Sulęcinie i Ośnie Lubuskim

Burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła dziękuję wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań, aby Święto Sandacza odbyło się na najwyższym poziomie.
Szczególne podziękowania otrzymują nasi partnerzy:
• Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie
• OSP Lubniewice, Jarnatów
• Lokalne Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich
• Lokalni Rękodzielnicy
• Radny Rafał Walicki
• Fundacja Książąt Lubomirskich
• Fundacja Mam Marzenie
• 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen Broni Józefa Dowbora Muśnickiego z Międzyrzecza
• Lubniewicki Bar Bryza- Andrzej Sibera,
• LS PLUS
• pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą”, Urzędu Miejskiego w Lubniewicach, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Gospodarki Komunalnej,  oraz pracownicy interwencyjni i prac społecznie użytecznych i wszyscy Ludzie Dobrej Woli, bez których nasz kolejny sukces nie byłby możliwy!

• Organizatorzy:
Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą”
Urząd Miejski w Lubniewicach

Do zobaczenia za rok.

Aleksandra Górecka

PROJEKT „LUCIOPERCA. ŚWIĘTO SANDACZA. LUBNIEWICE 2013” ROZPOCZĘTY

Od lipca rozpoczęliśmy realizację projektu, który zostanie dofinansowany przez Euroregion „Pro Europa Viadrina” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie)- Brandenburgia 2007- 2013 w ramach „Europejskiej Współpracy Terytorialnej”. Punktem kulminacyjnym projektu będzie impreza w dniu 17 sierpnia. Zaoferujemy odbiorcom warsztaty w przygotowaniu zupy z sandacza połączone z degustacją, stoiska miejscowych stowarzyszeń, które przygotują rybne niespodzianki do degustacji, konkurs grillowania sandacza prowadzony przez Wojciecha Charewicza- znanego dziennikarza, a z zamiłowania kucharza, myśliwego, globtrotera, historyka i szachisty oraz mistrza w grillowaniu ryb. Nie zabraknie występów wokalnych naszych miejscowych wykonawców oraz gości z Niemiec. Atrakcją będą konkursy dla publiczności, doskonała konferansjerka oraz zabawa taneczna „Niezapomniany dancing”. Cała impreza nawiązuje stylistycznie do okresu, kiedy prym wiodły wczasy FWP.O pozostałe atrakcje zadba Urząd Miasta, który jest naszym partnerem.

 

Stopka PL-BB

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie_ – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”