Projekty dofinansowane przez MKiDN

Jesienny projekt dofinansowany z MKiDN

Kultura-dostepna_mkidn

Projektowo…Zaczynamy realizację projektu „Teatralne Laboratorium Kultury” od warsztatów „Animowanie społeczności lokalnej poprzez działania kulturalne. Model Nowej Kultury”. Prowadził je Marek Sztark, człowiek o wszechstronnej wiedzy i doświadczeniu w obrębie animacji poprzez kulturę. Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz grupy nieformalne poznały bardzo różnorodne sposoby animacji, które jednocześnie są działaniami integracyjnymi. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programy Kultura Dostępna. Pod koniec września w Lubniewicach, Jarnatowie i Gliśnie odbędą się spektakle teatralne. Na przełomie października i listopada będziemy organizować wyjazdy do teatru w Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. Następnie zorganizujemy warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tak więc przed nami teatralna jesień.

Druga część warsztatów w ramach projektu „Teatralne Laboratorium Kultury”. Tym razem teorie związane z animacją poprzez kulturę i modelem Nowej Kultury „przenieśliśmy” w teren. Odwiedziliśmy Jarnatów i Glisno. Po części wprowadzającej w model Nowej Kultury wyruszyliśmy w poszukiwaniu miejsc, które dla społeczności lokalnej są ważne i na które możemy zwrócić uwagę poprzez wydarzenie kulturalne, artystyczne. Nastroje były optymistyczne, a więc..do dzieła :) Wielkie podziękowania dla Marka Sztarka i wszystkich uczestników.

Wyprawy teatralne… czas zacząć!!!

Teatr Przyjechał to działanie w ramach projektu „Teatralne Laboratorium Kultury”. Jak nazwa wskazuje zapraszać będziemy na spektakle teatralne. Oto pierwsze z zaproszeń:

„Żona do adopcji”– Spektaklem „Żona do adopcji” rozpoczęliśmy kolejny etap projektu „Teatralne Laboratorium Kultury”. To była fantastyczna uczta humoru, co potwierdzały reakcje publiczności. Niektórzy widzowie twierdzili, że już dawno nie doświadczyli takiej porcji śmiechu. Dziękujemy aktorom za ten roześmiany wieczór, a panu Jarosławowi za świetną ofertę.

„Brat naszego Boga” – To było ważne wydarzenie…Niedzielne popołudnie, sala Wiejskiego Domu Kultury w Jarnatowie. To właśnie tutaj Teatr Przyjechał wraz z projektem Teatralne Laboratorium Kultury (dofinansowanie z MKiDN, Kultura Dostępna). I w tym właśnie miejscu zagościł…spektakl według sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.
Trudny, refleksyjny tekst, niesamowity pomysł reżyserki i choreograficzny oraz doskonała gra aktorska.
Ale to za mało o tym spektaklu…bo wszystko działo się na wyciągnięcie ręki.
Widz uczestniczył w emocjach bohaterów, był z nimi w miejscach zdarzeń. To taki spektakl, którego nie sposób nie przeżyć. Nie sposób po prostu wyjść po jego zakończeniu.
Nic więc dziwnego, że wszystkich twórców nagrodzono owacjami na stojąco.
Warto doświadczać takich chwil ze sztuką i warto takie chwile tworzyć. Dziękujemy ekipie teatralnej i widzom.
Dla takich spotkań warto „tworzyć kulturę”. Partnerami są: Sołectwo Jarnatów i Stowarzyszenie Kobiet Jarnatowa.

„Dziewczynki” – tym razem Teatr Przyjedzie do Glisna. Spektakl realizowany w ramach projektu Teatralne Laboratorium Kultury dofinansowany przez MKiDN z programu Kultura Dostępna.
Parnerami są: Sołectwo Glisno, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno, Koło Gospodyń z Glisna.

Coś więcej o spektaklu – Tytułowe „Dziewczynki” to druhny na ślubie Tracy. Wśród nich jest sarkastyczna i zbuntowana młodsza siostra panny młodej – Meredith, była przyjaciółka panny młodej, bardzo ładna, z fatalną reputacją – Trisha, koleżanka ze szkoły panny młodej, uważana za „tą brzydszą – Georgeanne oraz fajtłapowata siostra pana młodego, zdeklarowana lesbijka – Mindy. Akcja toczy się w sypialni Meredith, w której panna młoda urządziła pokój druhen. Miało to być spokojne pomieszczenie, miejsce odpoczynku, złapania oddechu i zrzucania weselnych prezentów. Tymczasem… na jaw wychodzą fakty z przeszłości, które zmieniają życie każdej z „Dziewczynek”. Okazuje się, że łączy je więcej, niż myślały. Czy ten ślub był dobrym pomysłem? Co wydarzy się za zamkniętymi drzwiami? I kto za tę tragedię jest odpowiedzialny? 

Dziewczynki ” na podstawie sztuki Alana Balla „Pięć kobiet w jednej sukience”.


 

Podsumowując…

13 grudnia Wspólnie Sztukowaliśmy, czyli…podsumowaliśmy realizację projektu „Odbiorca i twórca czyli surfArt” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach imprezy obejrzeliśmy film, który powstał na zajęciach filmowych. Odbył się wernisaż wystawy fotograficznej. Zaprezentowali się najmłodsi tancerze.

Spotkanie było okazją do podziękowania instruktorom i partnerom projektu.

Pięknym finałem był spektakl muzyczno- taneczny.

Jeszcze raz przypomnijmy, co oferowaliśmy w ramach realizacji projektu:

– zorganizowaliśmy wyjazd: dla gimnazjalistów i osób dorosłych na operę „Carmen” w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz lekcję muzealną i poznanie kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu; ta sama grupa odbiorców  wysłuchała koncertu symfonicznego „Eros i Tanatos” w Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim; uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli balet „Dziadek do orzechów” w Teatrze Wielkim w Poznaniu i wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu; najmłodsi- przedszkolaki poznały zbiory Muzeum Lubuskiego, a gimnazjaliści obejrzeli jedną z wystaw w BWA w Gorzowie Wielkopolskim

– zorganizowaliśmy w siedzibie GOK Poranek Muzyczny oraz Spotkania z jazzem

– cyklicznie odbywały się zajęcia taneczne dla dzieci, zajęcia filmowe dla gimnazjalistów i fotograficzne dla osób dorosłych

– weekendowo można było skorzystać z warsztatów filcu, Wariacji Instalacji, warsztatów HIP HOP TOTALNIE oraz warsztatów wokalnych, tanecznych, aktorskich, na bazie których powstał spektakl muzyczno- taneczny

Działo się więc bardzo dużo. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej gminy zetknęli się z kulturą wysoką i doświadczyli bycia twórcami. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziękujemy za dofinansowanie i wdrożenie programu Kultura Dostępna, który stwarza możliwość  tworzenia wartościowej oferty instytucjom kultury w małych miejscowościach.
Kultura-dostepna_mkidn
Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Surfujemy po kulturze…

 Jesteśmy prawie na półmetku naszej jesiennej przygody z kulturą w ramach realizacji projektu „Odbiorca i twórca czyli surfArt”. Odbywają się zajęcia filmowe, fotograficzne, taneczne.

Rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w Poranku Muzycznym „W 90 minut dookoła świata”, to był smakowity kąsek klasycznego wykonania nie tylko klasyki, ale i utworów znanych w zupełnie innych aranżacjach. Świetna konferansjerka i wprowadzenie elementów animacyjnych sprawiły, że dla młodych odbiorców była to świetna muzyczna zabawa. To doskonały sposób na zdobywanie serc młodych melomanów.

Uczniowie gimnazjum są po pierwszym Spotkaniu z jazzem w ramach Małej Akademii Jazzu. Było to niezwykle wartościowe spotkanie, które łączyło przekazanie wiedzy muzycznej z koncertem i elementami animacyjnymi. Mamy nadzieję, że w ten sposób młodzież pozna obszar muzyki na co dzień im niedostępny.

Przed nami jeszcze kilka warsztatów oraz wyjazdy do teatru, filharmonii, muzeum.

Jak na jesień przystało w naszej gminie sypnęło nie tylko liśćmi, ale i kulturą dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Udało się!
Otrzymaliśmy dofinansowanie (43000,00 zł) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Dostępna. Dzięki temu wzbogacimy nasze działania . Projekt „Odbiorca i twórca czyli surfART” to oferta umożliwiająca swobodny rozwój artystyczny dzieci, młodzieży i osób dorosłych w obszarze odbioru i tworzenia. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, rozwijający kreatywność i potrzebę obcowania z kulturą. Daje możliwość znalezienia własnej ścieżki rozwoju. Będzie to mogło nastąpić dzięki organizacji zajęć i warsztatów:  taneczne, filmowe, rękodzielnicze, plastyczne. Niezwykle istotnym elementem projektu jest uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych o wysokim poziomie artystycznym (koncerty, wystawy, spektakle teatralne, operowe, baletowe). Naszymi partnerami w projekcie są: Zespół Szkół Samorządowych w Lubniewicach oraz Samorządowe Przedszkole w Lubniewicach. Już teraz zapraszamy do uczestnictwa w projekcie. Wkrótce ogłosimy nabór na zajęcia oraz wyjazdy.

Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Rozpoczynamy realizację projektu dofinansowanego z MKiDN.
Właśnie podpisaliśmy umowę z firmą KORBUT z Sulęcina, która wygrała przetarg na wykonanie następujących zadań:

– przebudowa zaplecza kuchennego na garderobę
– montaż klimatyzacji w sali widowiskowej
– prace wodociągowe- podprowadzenie wody do pracowni plastycznej.

W przyszłym tygodniu przystąpi do działań.

 


DALEJ DO PRZODU…

 

Garderoba prawie gotowa, sala widowiskowa przygotowana do zakładania klimatyzacji. Zgromadziliśmy oferty dotyczące uzupełnienia sprzętu nagłośnieniowego. Czekać będziemy na oferty firm, które podejmą się poprawy akustyki naszej sali widowiskowej.

Wkrótce podzielimy się z Państwem naszym materiałem zdjęciowym.

 


 

KOLEJNA PORCJA ZMIAN

W ramach realizacji  projektu „Modernizacja obiektu GOK oraz doposażenie pracowni edukacyjnych” zakończyliśmy prace budowlano- instalacyjne, jesteśmy po odbiorze prac. Na parterze pojawiła się niewielka garderoba dla wykonawców. W sali widowiskowej mamy klimatyzację, a w pracowni plastycznej popłynęła woda z kranów- uczestnicy zajęć nie będą musieli już schodzić dwie kondygnacje niżej, aby umyć pędzle, palety, czy przynieść wodę.

Pracownia muzyczna wzbogaciła się o nowe, dodatkowe instrumenty- keyboard, pianino cyfrowe, uzupełniliśmy też sprzęt nagłośnieniowy. Dzięki temu uruchomić mogliśmy zajęcia z gry na pianinie.

W trakcie realizacji jest przygotowanie pomieszczenia biurowego na obsługę księgową oraz poprawa akustyki sali widowiskowej.

 

 


I TO JUŻ KONIEC

Zakończyliśmy realizację projektu „Modernizacja obiektu GOK oraz wyposażenie pracowni edukacyjnych”. Dzięki dofinansowaniu z MKiDN zainstalowaliśmy klimatyzację w sali widowiskowej oraz poprawiliśmy jej akustykę. W ten sposób zapewnimy komfort naszym odbiorcom oraz podniesiemy poziom prezentowanej oferty. Jedno z pomieszczeń adoptowano na garderobę dla wykonawców. Doprowadzono też wodę do pracowni plastycznej, co znacznie ułatwi prowadzenie i uczestnictwo w zajęciach plastycznych. Pojawiły się nowe instrumenty w pracowni muzycznej, dzięki temu mogliśmy rozszerzyć naszą ofertę o naukę gry na pianinie, zajęcia prowadzone są przez nauczyciela ze szkoły muzycznej. Uzupełniliśmy też sprzęt nagłaśniający. Czujemy satysfakcję, że obiekt, z którego korzystają mieszkańcy gminy staje się nowoczesną instytucją kultury.