Projekty dofinansowane przez MKiDN

Jesienny projekt dofinansowany z MKiDN

Miła niespodzianka, otrzymaliśmy dofinansowanie z MKiDN na realizację projektu „Teatralne Laboratorium Kultury” z programu Kultura dostępna na kwotę 27000,00 zł, otrzymaliśmy aż 79,33 pkt. Już niedługo szczegóły :)

Kultura-dostepna_mkidn

Projektowo…Zaczynamy realizację projektu „Teatralne Laboratorium Kultury” od warsztatów „Animowanie społeczności lokalnej poprzez działania kulturalne. Model Nowej Kultury”. Prowadził je Marek Sztark, człowiek o wszechstronnej wiedzy i doświadczeniu w obrębie animacji poprzez kulturę. Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz grupy nieformalne poznały bardzo różnorodne sposoby animacji, które jednocześnie są działaniami integracyjnymi. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programy Kultura Dostępna. Pod koniec września w Lubniewicach, Jarnatowie i Gliśnie odbędą się spektakle teatralne. Na przełomie października i listopada będziemy organizować wyjazdy do teatru w Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. Następnie zorganizujemy warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tak więc przed nami teatralna jesień.

Druga część warsztatów w ramach projektu „Teatralne Laboratorium Kultury”. Tym razem teorie związane z animacją poprzez kulturę i modelem Nowej Kultury „przenieśliśmy” w teren. Odwiedziliśmy Jarnatów i Glisno. Po części wprowadzającej w model Nowej Kultury wyruszyliśmy w poszukiwaniu miejsc, które dla społeczności lokalnej są ważne i na które możemy zwrócić uwagę poprzez wydarzenie kulturalne, artystyczne. Nastroje były optymistyczne, a więc..do dzieła :) Wielkie podziękowania dla Marka Sztarka i wszystkich uczestników.

Aleee pięknie – to wszystko  w ramach projektu „Teatralne Laboratorium Kultury” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Pomysł zrodził się podczas warsztatów w ramach projektu Teatralne Laboratorium Kultury- Model Nowej Kultury. Chcieliśmy pokazać miejsca, które dla mieszkańców Jarnatowa są szczególnie ważne, ale wymagają szerszego zainteresowania nimi. Przedstawiciele społeczności lokalnej wytypowali dwie aleje oraz grobowiec.
I tak to się zaczęło, pomysł dojrzewał. Zdecydowaliśmy się na wystawę fotograficzną, ukazującą te urokliwe miejsca. POPATRZCIE SAMI…

IMG_1599 IMG_1613 IMG_1606

Kultura-dostepna_mkidn

Wyprawy teatralne… czas zacząć!!!

Teatr Przyjechał to działanie w ramach projektu „Teatralne Laboratorium Kultury”. Jak nazwa wskazuje zapraszać będziemy na spektakle teatralne. Oto pierwsze z zaproszeń:

„Żona do adopcji”– Spektaklem „Żona do adopcji” rozpoczęliśmy kolejny etap projektu „Teatralne Laboratorium Kultury”. To była fantastyczna uczta humoru, co potwierdzały reakcje publiczności. Niektórzy widzowie twierdzili, że już dawno nie doświadczyli takiej porcji śmiechu. Dziękujemy aktorom za ten roześmiany wieczór, a panu Jarosławowi za świetną ofertę.

IMG_1499  IMG_1510  IMG_1519

„Brat naszego Boga” – To było ważne wydarzenie…Niedzielne popołudnie, sala Wiejskiego Domu Kultury w Jarnatowie. To właśnie tutaj Teatr Przyjechał wraz z projektem Teatralne Laboratorium Kultury (dofinansowanie z MKiDN, Kultura Dostępna). I w tym właśnie miejscu zagościł…spektakl według sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.
Trudny, refleksyjny tekst, niesamowity pomysł reżyserki i choreograficzny oraz doskonała gra aktorska.
Ale to za mało o tym spektaklu…bo wszystko działo się na wyciągnięcie ręki.
Widz uczestniczył w emocjach bohaterów, był z nimi w miejscach zdarzeń. To taki spektakl, którego nie sposób nie przeżyć. Nie sposób po prostu wyjść po jego zakończeniu.
Nic więc dziwnego, że wszystkich twórców nagrodzono owacjami na stojąco.
Warto doświadczać takich chwil ze sztuką i warto takie chwile tworzyć. Dziękujemy ekipie teatralnej i widzom.
Dla takich spotkań warto „tworzyć kulturę”. Partnerami są: Sołectwo Jarnatów i Stowarzyszenie Kobiet Jarnatowa.

PLAKAT JARNATÓWjpg  IMG_1622  IMG_1619 IMG_1635    IMG_1627

„Dziewczynki” – tym razem Teatr Przyjedzie do Glisna. Spektakl realizowany w ramach projektu Teatralne Laboratorium Kultury dofinansowany przez MKiDN z programu Kultura Dostępna.
Parnerami są: Sołectwo Glisno, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno, Koło Gospodyń z Glisna.

Coś więcej o spektaklu – Tytułowe „Dziewczynki” to druhny na ślubie Tracy. Wśród nich jest sarkastyczna i zbuntowana młodsza siostra panny młodej – Meredith, była przyjaciółka panny młodej, bardzo ładna, z fatalną reputacją – Trisha, koleżanka ze szkoły panny młodej, uważana za „tą brzydszą – Georgeanne oraz fajtłapowata siostra pana młodego, zdeklarowana lesbijka – Mindy. Akcja toczy się w sypialni Meredith, w której panna młoda urządziła pokój druhen. Miało to być spokojne pomieszczenie, miejsce odpoczynku, złapania oddechu i zrzucania weselnych prezentów. Tymczasem… na jaw wychodzą fakty z przeszłości, które zmieniają życie każdej z „Dziewczynek”. Okazuje się, że łączy je więcej, niż myślały. Czy ten ślub był dobrym pomysłem? Co wydarzy się za zamkniętymi drzwiami? I kto za tę tragedię jest odpowiedzialny? 

Dziewczynki ” na podstawie sztuki Alana Balla „Pięć kobiet w jednej sukience”.

dziewczynkiJPG IMG_1765 IMG_1735

„Great Poland” – Pierwsza z Wypraw Teatralnych za nami. W ramach realizacji projektu Teatralne Laboratorium Kultury, dofinansowanego przez MKiDN, wybraliśmy się do Teatru Polskiego w Poznaniu. Spektakl „Great Poland” mógł wydawać się kontrowersyjny, ale niewątpliwie pobudził odbiorców do refleksji. Jednocześnie dał możliwość doświadczenia teatru w odsłonie współczesnej, w nieco minimalistycznej formie. Realizacja projektu stwarza możliwość dotarcia do oferty, która nie gości na co dzień w Lubniewicach.

IMG_1860  IMG_1830  IMG_1846

„Ach Odessa Mama” – Piątkowy wieczór i…WYPRAWA TEATRALNA w ramach realizacji projektu Teatralne Laboratorium Kultury, który otrzymał dofinansowanie z MKiDN, program Kultura Dostępna. Tym razem wybraliśmy się do Gorzowa Wielkopolskiego na spektakl prezentowany podczas Gorzowskich Spotkań Teatralnych „Ach Odessa Mama”. Staliśmy się świadkami barwnego życia Odessy, która stała się Ziemią Obiecana dla wszystkich, którzy chcieli szybko się wzbogacić. Dla kupców eksportujących ukraińską pszenicę oraz dla handlarzy i przemytników korzystających z odeskiej strefy wolnocłowej. A także dla złodziei i bandytów okradających przedstawicieli obu tych grup społecznych. To był właśnie świat Beni Krzyka, legendarnego bandyty. Poznajemy jego drogę do sławy, pierwsze zadania odeskiego bandiugi Froima Gracza. Wkrótce staje się królem Mołdawanki, a potem całej Odessy… „Ach! Odessa-Mama…” to musical oparty na błatnych (czyli wywodzących się ze światka przestępczego) pieśniach, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony poczuciem humoru. Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odeskiego półświatka.

IMG_2085   IMG_2098  IMG_2099

Kultura-dostepna_mkidn

 

 

 

Zaczęło się…. jest tajemniczo. Tu Studio Radiowe Lubniewice, Redakcja Teatru Nowego. Warsztaty dzień pierwszy !!! Oto kolejna odsłona projektu Teatralne Laboratorium Kultury. Wystartowaliśmy z warsztatem Teatr Nowy, który zaadresowaliśmy do młodzieży. Celem warsztatów jest praca z dykcją i głosem oraz wprowadzenie mediów do działań teatralnych. Uczestniczki, pod okiem Olina i Kamila, przygotowywały się do pierwszych prób nagrań. Wszyscy pracowali z zapałem i zaangażowaniem, ale i radością. Mamy nadzieję, że poza wiedzą i umiejętnościami będzie to wielka frajda dla uczestników. Popatrzcie sami jak było fajnie…

IMG_2113 IMG_2114 IMG_2106 IMG_2110 IMG_2116 IMG_2120

Kultura-dostepna_mkidn

 

 

 

To nasz kolejny weekend warsztatowy. Wczoraj zapoczątkowaliśmy pracę na warsztacie Teatrotwórczy Totalnie, który jest elementem projektu Teatralne Laboratorium Kultury (dofinansowanie z MKiDN). Zapoczątkowały go przesłuchania, przydział ról, pierwsze „wprawki”. Dzisiaj praca wre i ,choć z powodów zawodowych w nie pełnym składzie, wszyscy stają na wysokości zadania, a raczej zadań, gdyż przedsięwzięcie jest wielopłaszczyznowe- tańczą, śpiewają, recytują:) Ogromne brawa, bo zapowiada się interesująco:) Jutro kolejny dzień pracy…z radością :)

IMG_2315 IMG_2296 IMG_2245 IMG_2330IMG_2301 IMG_2223

RETROMANIA :) -to efekt ciężkiej pracy i wysiłku naszych wspaniałych aktorów na warsztatach Teatrotwórczy Totalnie.

I już po premierze „Retromanii”, było cudnie. Gratulacje dla aktorów: Joanny Ciesielskiej, Elżbiety Głodek, Doroty Janus, Danuty Blatkiewicz, Aleksandry Góreckiej, Jolanty Wąsowicz, Henryka Kargula. Ogromnie podziękowania dla Teatru Iwia: Izabeli Witwickiej, Jarosława Bieleckiego, Krzysztofa Sojki, Marcina Witwickiego. To dzięki Wam to mogło się stać.
Bardzo dziękujemy naszej wiernej publiczności, jesteście cudowni i niezawodni.
Premiera była jednocześnie podsumowaniem projektu Teatralne Laboratorium Kultury.

A wszystko to mogło się wydarzyć dzięki dofinansowaniu MKiDN. Dziękujemy za wsparcie.

IMG_2673  IMG_2649  IMG_2555

IMG_2698

Kultura-dostepna_mkidn

 

 

 

 

 

 


 

Podsumowując…

13 grudnia Wspólnie Sztukowaliśmy, czyli…podsumowaliśmy realizację projektu „Odbiorca i twórca czyli surfArt” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach imprezy obejrzeliśmy film, który powstał na zajęciach filmowych. Odbył się wernisaż wystawy fotograficznej. Zaprezentowali się najmłodsi tancerze.

Spotkanie było okazją do podziękowania instruktorom i partnerom projektu.

Pięknym finałem był spektakl muzyczno- taneczny.

Jeszcze raz przypomnijmy, co oferowaliśmy w ramach realizacji projektu:

– zorganizowaliśmy wyjazd: dla gimnazjalistów i osób dorosłych na operę „Carmen” w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz lekcję muzealną i poznanie kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu; ta sama grupa odbiorców  wysłuchała koncertu symfonicznego „Eros i Tanatos” w Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim; uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli balet „Dziadek do orzechów” w Teatrze Wielkim w Poznaniu i wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu; najmłodsi- przedszkolaki poznały zbiory Muzeum Lubuskiego, a gimnazjaliści obejrzeli jedną z wystaw w BWA w Gorzowie Wielkopolskim

– zorganizowaliśmy w siedzibie GOK Poranek Muzyczny oraz Spotkania z jazzem

– cyklicznie odbywały się zajęcia taneczne dla dzieci, zajęcia filmowe dla gimnazjalistów i fotograficzne dla osób dorosłych

– weekendowo można było skorzystać z warsztatów filcu, Wariacji Instalacji, warsztatów HIP HOP TOTALNIE oraz warsztatów wokalnych, tanecznych, aktorskich, na bazie których powstał spektakl muzyczno- taneczny

Działo się więc bardzo dużo. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej gminy zetknęli się z kulturą wysoką i doświadczyli bycia twórcami. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziękujemy za dofinansowanie i wdrożenie programu Kultura Dostępna, który stwarza możliwość  tworzenia wartościowej oferty instytucjom kultury w małych miejscowościach.
Kultura-dostepna_mkidn
Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Surfujemy po kulturze…

 Jesteśmy prawie na półmetku naszej jesiennej przygody z kulturą w ramach realizacji projektu „Odbiorca i twórca czyli surfArt”. Odbywają się zajęcia filmowe, fotograficzne, taneczne.

Rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w Poranku Muzycznym „W 90 minut dookoła świata”, to był smakowity kąsek klasycznego wykonania nie tylko klasyki, ale i utworów znanych w zupełnie innych aranżacjach. Świetna konferansjerka i wprowadzenie elementów animacyjnych sprawiły, że dla młodych odbiorców była to świetna muzyczna zabawa. To doskonały sposób na zdobywanie serc młodych melomanów.

Uczniowie gimnazjum są po pierwszym Spotkaniu z jazzem w ramach Małej Akademii Jazzu. Było to niezwykle wartościowe spotkanie, które łączyło przekazanie wiedzy muzycznej z koncertem i elementami animacyjnymi. Mamy nadzieję, że w ten sposób młodzież pozna obszar muzyki na co dzień im niedostępny.

Przed nami jeszcze kilka warsztatów oraz wyjazdy do teatru, filharmonii, muzeum.

Jak na jesień przystało w naszej gminie sypnęło nie tylko liśćmi, ale i kulturą dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Udało się!
Otrzymaliśmy dofinansowanie (43000,00 zł) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Dostępna. Dzięki temu wzbogacimy nasze działania . Projekt „Odbiorca i twórca czyli surfART” to oferta umożliwiająca swobodny rozwój artystyczny dzieci, młodzieży i osób dorosłych w obszarze odbioru i tworzenia. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, rozwijający kreatywność i potrzebę obcowania z kulturą. Daje możliwość znalezienia własnej ścieżki rozwoju. Będzie to mogło nastąpić dzięki organizacji zajęć i warsztatów:  taneczne, filmowe, rękodzielnicze, plastyczne. Niezwykle istotnym elementem projektu jest uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych o wysokim poziomie artystycznym (koncerty, wystawy, spektakle teatralne, operowe, baletowe). Naszymi partnerami w projekcie są: Zespół Szkół Samorządowych w Lubniewicach oraz Samorządowe Przedszkole w Lubniewicach. Już teraz zapraszamy do uczestnictwa w projekcie. Wkrótce ogłosimy nabór na zajęcia oraz wyjazdy.

Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Rozpoczynamy realizację projektu dofinansowanego z MKiDN.
Właśnie podpisaliśmy umowę z firmą KORBUT z Sulęcina, która wygrała przetarg na wykonanie następujących zadań:

– przebudowa zaplecza kuchennego na garderobę
– montaż klimatyzacji w sali widowiskowej
– prace wodociągowe- podprowadzenie wody do pracowni plastycznej.

W przyszłym tygodniu przystąpi do działań.

 


DALEJ DO PRZODU…

 

Garderoba prawie gotowa, sala widowiskowa przygotowana do zakładania klimatyzacji. Zgromadziliśmy oferty dotyczące uzupełnienia sprzętu nagłośnieniowego. Czekać będziemy na oferty firm, które podejmą się poprawy akustyki naszej sali widowiskowej.

Wkrótce podzielimy się z Państwem naszym materiałem zdjęciowym.

 


 

KOLEJNA PORCJA ZMIAN

W ramach realizacji  projektu „Modernizacja obiektu GOK oraz doposażenie pracowni edukacyjnych” zakończyliśmy prace budowlano- instalacyjne, jesteśmy po odbiorze prac. Na parterze pojawiła się niewielka garderoba dla wykonawców. W sali widowiskowej mamy klimatyzację, a w pracowni plastycznej popłynęła woda z kranów- uczestnicy zajęć nie będą musieli już schodzić dwie kondygnacje niżej, aby umyć pędzle, palety, czy przynieść wodę.

Pracownia muzyczna wzbogaciła się o nowe, dodatkowe instrumenty- keyboard, pianino cyfrowe, uzupełniliśmy też sprzęt nagłośnieniowy. Dzięki temu uruchomić mogliśmy zajęcia z gry na pianinie.

W trakcie realizacji jest przygotowanie pomieszczenia biurowego na obsługę księgową oraz poprawa akustyki sali widowiskowej.

 

 


I TO JUŻ KONIEC

Zakończyliśmy realizację projektu „Modernizacja obiektu GOK oraz wyposażenie pracowni edukacyjnych”. Dzięki dofinansowaniu z MKiDN zainstalowaliśmy klimatyzację w sali widowiskowej oraz poprawiliśmy jej akustykę. W ten sposób zapewnimy komfort naszym odbiorcom oraz podniesiemy poziom prezentowanej oferty. Jedno z pomieszczeń adoptowano na garderobę dla wykonawców. Doprowadzono też wodę do pracowni plastycznej, co znacznie ułatwi prowadzenie i uczestnictwo w zajęciach plastycznych. Pojawiły się nowe instrumenty w pracowni muzycznej, dzięki temu mogliśmy rozszerzyć naszą ofertę o naukę gry na pianinie, zajęcia prowadzone są przez nauczyciela ze szkoły muzycznej. Uzupełniliśmy też sprzęt nagłaśniający. Czujemy satysfakcję, że obiekt, z którego korzystają mieszkańcy gminy staje się nowoczesną instytucją kultury.