EIK „Spod Morwy”

ROK 2018

Letni teatrzyk dla dzieci na lubniewickim rynku

Piękne słoneczne niedzielne popołudnie należało do dzieci. Teatr krakowski przyjechał do Lubniewic z przedstawieniem „Czech, Lech i Rus” – rynek wypełniony po brzegi, spektakl udany, dzieci uśmiechnięte, a dorośli przypomnieli sobie kawałek historii naszej Polski :)

Paryski Romans – musical

Sobotni wieczór należał do musicalu ” Paryski Romans” , Teatr IWIA kolejny raz udowodnił swój artystyczny kunszt. Przede wszystkim jednak dziękujemy publiczności, zachwycacie nas za każdym razem  Rynek wypełniony po brzegi, spontaniczne reakcje, po prostu sobotni wieczór przepełniony przyjemnością obcowania z kulturą. To wielka nagroda dla organizatorów- widok rozbawionej, uśmiechniętej publiczności  I ten aplauz na koniec…było pięknie.

Folkowe Lubniewice

Folkowy weekend zakończyliśmy ulewą, ale z satysfakcją. Mamy nadzieję, że i Wy poczuliście tę moc wrażeń. Turyści zachwalali potrawy przygotowane przez Stowarzyszenia, stoiska animacyjne oblegane były przez dużych i małych. Audiobooki i kolorowanki rozdane. Koncerty różnorodne i porywające. Czego chcieć więcej…Wydarzenie dofinansowane z FMP INTERREG VA Euroregionu Pro Europa Viadrina. Folkowe Lubniewice, choć kameralne są klimatyczne i doceniane. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za współpracę i zaangażowanie. Do zobaczenia za rok 

II edycję Festiwalu Michaliny Wisłockiej zakończyliśmy.

Było klimatycznie, zdrowo i muzycznie.

Festiwalowy piątek:

Na rynku: Artur Barciś, Retromania i lubniewiccy aktorzy, Violetta Ozminkowski-Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz.

Na plaży miejskiej Chór Sound’n’Grace.

Festiwalowa sobota:

Na rynku Miasteczko Kobiet Województwa Lubuskiego, zumba, targi eko żywności, Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym, Mateusz Banasiuk, project Cohen. W Parku rękodzieło. Na scenie BOVSKA

Festiwalowa niedziela:

W Parku otwarcie poplenerowej wystawy, pokazy taneczne, muzyka w przestrzeni i rękodzieło. Na rynku spotkanie z Anną Rusowicz, prof. Jerzym Bralczykiem, Hanną Bakułą i prof. Zbigniewem Izdebskim oraz warsztat portalu randkowego sympatia.pl. i Limboski. Na plaży miejskiej Anna Rusowicz.

Serdecznie dziękujemy, że byliście i zapraszamy za rok :)

Warsztaty „Lubniewice w legendach zaklęte” 

Ostatni weekend minął nam pod hasłem „Lubniewice w legendach zaklęte”, a stało się to za sprawą warsztatów prowadzonych przez Olina Gutowskiego i Kamila Socika. W ramach warsztatów powstały nagrania do audiobooka, który zaprezentujemy podczas Folkowych Lubniewic, wówczas będzie też można go nieodpłatnie otrzymać. Warsztaty stanowią element projektu „Kultura z Pogranicza 2018”, który otrzymał dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów (FMP)
w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA
dla Programu Współpracy INTERRG V A
Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach
Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Gminny Dzień Dziecka

Tegoroczny Gminny Dzień Dziecka zaskoczył nas deszczem, ale nie popsuł zabawy. Było różnorodnie i wesoło, bawili się duzi i mali, bo dla każdego było coś ciekawego. Wiele radości sprawiły nagrody w konkursie Bądź spostrzegawczy. Zakończyliśmy wyrzutem z tysiąca kolorów, czyli Festiwalem kolorów. Była radość :) Przypominamy, iż Gminny Dzień Dziecka trwa, 2 czerwca na Ośrodek Wypoczynkowo- Konferencyjny zaprasza Towarzystwo Sportowe Aktywni, a na zawody wędkarskie w tym samym dniu Koło PZW nr 2.
Jeszcze raz dziękujemy naszym partnerom i sponsorom.

Naszymi partnerami byli:
1. Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie
2. 17 Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu
3. Ochotnicza Straż Pożarna w Lubniewicach
4. Klub Seniora „Gorące Serca”
5. Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic
6. 2 Drużyna Harcerska WATAHA
7. Sulęcińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Historii „DENAR”
8. Lubniewickie Towarzystwo Sportowe AKTYWNI
9. Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjne STILON
10. Gminne Koło PZW nr 2 w Lubniewicach

W tym roku sponsorowali nas:

1. Rancho Frontczaka w Lubniewicach
2. Sklep Spożywczo-Przemysłowy EDEN w Lubniewicach
3. Ośrodek Jeździecki MASTER w Lubniewicach
4. Intermarche w Sulęcinie
5. Hotel Woiński Spa w Lubniewicach
6. Smażalnia PYCHA RYBA w Lubniewicach
7. Pizzeria NOVA w Wędrzynie
8. Open The Door w Gorzowie Wlkp
9. Cinema3d w Gorzowie Wlkp.
10. Fun Jump w Gorzowie Wlkp.
11. Sala Zabaw BĄBELKOWO w Sulęcinie
12. Nadleśnictwo Lubniewice
13. Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim o/Lubniewice
14. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniewicach

PRO ARTE

Kolejny sukces…nasze grupy teatralne będą reprezentowały Powiat Sulęcin na Lubuskiej Gali Teatralnej :) :) Gratulujemy aktorom grupy młodszej i gimnazjalnej oraz naszej wytrwałej instruktorce- Oli Góreckiej. Brawa, oklaski, aplauz …dla Was :)

Dobrych wieści nigdy dosyć. Nasze wokalistki, wytypowane do eliminacji Pro Arte, zostały dostrzeżone i nagrodzone. Na eliminacjach powiatowych w Sulęcinie Hania Ciesielska i Amelka Bednarczyk zostały laureatkami i będą reprezentować Lubniewice na eliminacjach wojewódzkich, natomiast Ola Skrzypczak otrzymała wyróżnienie. Ogromne brawa dla naszych wokalistek- dziewczyny jesteście wielkie :) i ogromne podziękowania dla instruktora Przemka Podębskiego- dobra robota :)

Czesław Śpiewa Solo Act

Niesamowite spotkanie z artystą nie tylko niebanalnym, ale i odważnym. Najlepszą recenzją były spontaniczne reakcje publiczności. Czesław Śpiewa Solo Act- świetne. Utwory wykonywane przez Czesława potrafią zaczarować.

Idea koncertów Czesław Śpiewa Solo Act narodziła się 15 lat temu, kiedy nieznany nikomu szerzej Czesław Mozil grał i śpiewał gdzie się dało. Podróże po małych miejscowościach potocznie nazywanych „Polską klasy B” miały na celu spopularyzowanie muzyki polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa oraz pokazanie Czesława Mozila szerszej publiczności jako alternatywnego grajka.
Przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Co to znaczy odnieść sukces w Polsce? Jak siedzieć na ławce rezerwowych, a i tak strzelać gole? Czy bycie alternatywnym artystą daje popularność wśród dresiarzy? Czesław Śpiewa Solo Act to połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów – Czesława Mozila, „. Polska widziana z perspektywy podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską, kochającego absurdy obu tych krajów i patrzącego na wszystko z humorem. Historie z życia Czesława, opowiedziane za pomocą największych, zagranych na żywo hitów Czesława. Śpiewane. Śmieszne. Wzruszające. Niezwykle aktualne. 

Koncert zespołu REZERWAT

Najmniejsze miasto na trasie koncertowej i…wielki koncert- REZERWAT. Była moc. Koncert 10/10, dźwięk 10/10, efekty świetlne 10/10, publiczność 10/10. Dziękujemy :)

Konferencja Kobieta (Od)Nowa

Konferencja Kobieta (Od)Nowa zakończona. Wiedza z różnych obszarów, spotkanie z ciekawymi kobietami. Inspirujące. Dziękujemy pomysłodawczyniom, Joannie Owczarek, Agnieszce Chorzępie, Karolinie Kluszczyńskiej.

Warsztat SALSY

Warsztaty salsy zakończone…pełnym sukcesem uczestniczek i prowadzącego. Była moc :) Dziękujemy Mariuszowi i salsującym kobietom.

Mariusz „Mario” Koperski – tancerz, instruktor, choreograf, założyciel Studia Tańca Salsalegre w Koszalinie. Na swoim tanecznym koncie posiada liczne osiągnięcia, m. in. mistrzostwo Polski w Bachata, mistrzostwo Europy i Świata w LatinShow, II miejsce w Pucharze Świata w Merengue.
Jego motto to „…baw się tańcem”. Na zajęciach Zumba Fitness aplikuje nie tylko świetną latynoską muzykę i fantastyczny warsztat, ale i ogromna dawkę swobodnej i wesołej zabawy. Po odkryciu Zumby zachłysnął się nią i od tamtej pory zaraża innych tym niesamowitym szaleństwem. Swoją wszechstronność i talent przelewa na parkiet w nieziemskich choreografiach!

Warsztaty rękodzielnicze z foamiranu

Warsztaty rękodzielnicze za nami, podczas którego powstały wianki z kwiatów wykonane z foamiranu.
Czym jest foamiran i jakie są jego właściwości?
Foamiran to niezwykle delikatna pianka, w dotyku przypomina aksamit. Jest cienka, jej grubość to mniej więcej 1mm. Główną zaletą tego materiału jest niezwykła plastyczność, foamiran rozciąga się o około 10%, dzięki czemu z łatwością możemy zmieniać jego kształt i formę. Podgrzanie pianki nie tylko pozwoli nam ją formować ale też sprawi, ze zachowa ona swój nowy kształt.
Czym podgrzewać? Pianka jest na tyle elastyczna, że do jej formowania wystarczy ciepło Waszych rąk, doskonale w tym celu spisze się również żelazko czy też nagrzewnica.
Struktura materiału sprawia, że z łatwością wytniecie z niego dowolne kształty za pomocą nożyczek, dziurkaczy, wykrojników, doskonale radzi sobie z nim również ploter.
Pianka występuje w wielu kolorach. Paleta barw jest naprawdę bogata, znajdziecie wśród niej zarówno delikatne pastele jak i żywe kolory.
Famiran możecie również barwić, doskonale w tym celu sprawdzają się pastele zarówno te mokre jak i suche, możecie również wykorzystać farby akwarelowe i zapewne wiele innych produktów jakie przyjdą Wam do głowy. Foamiran daje naprawdę nieograniczone możliwości!

Ferie zimowe

Salą widowiskową zawładnęło balonowe szaleństwo :) Balony były motywem przewodnim, ale wątków było wiele i wszystko sprowadzało się do jednego- świetnej zabawy. Dziękujemy balonowym animatorom. Mamy nadzieję, że balonowe zakończenie ferii przypadło go gustu uczestnikom zabawy :)

Ten tydzień ferii minął w świetlicach pod hasłem eksperymentu. Działo się :) Dziękujemy animatorce Agacie za doskonałe pomysły i ich realizację.

Eko ferie z papierową wikliną. Wystarczy gazeta, pomysł i powstają cuda :)U nas walentynkowo- przede wszystkim- serduszka.

A tak dzieciaki zdobywały dzisiaj góry :) Warsztaty były przeprowadzone przy finansowym wsparciu Celowego Związku Gmin CZG-12 z siedzibą w Długoszynie. Dziękujemy.

Koncert Doroty Osińskiej

Zawsze kiedy kończy się koncert, to trochę żal, że już…To była niesamowita sceniczna energia :). Dorota Osińska mówi, że o miłości śpiewa smutno, ale dużo w tych tekstach prawdy o miłości…i kobiecej, i męskiej. Dorota Osińska mówi, że z natury jest smutna, hmmy to bardzo żywiołowy smutek. Dziękujemy za piękny wokal Dorocie i najwyższej klasy muzyczne dopełnienie Pawła Steczyka i Pawła Stankiewicza. Ponieważ Lubniewice zauroczyły wykonawców, zapraszamy. Pysznie kulinarnie o artystów i publiczność zadbała Pycha Ryba. Cieszymy się, że jesteśmy, jak powiedzieli wykonwacy, piękni :)

POTAŃCÓWKA

W podziękowaniu za współpracę, wsparcie i obecność zorganizowaliśmy karnawałową potańcówkę. Było dużo dobrej energii, roztańczony parkiet. Było wesoło i bardzo rodzinnie. Trzeba przyznać, że Stowarzyszenia potrafią się bawić :)Dziękujemy, że z nami jesteście :) Dziękuję DJ Darkowi, niezawodnemu Damianowi. Dziękuję Ewie i Ani- byłyście wielkie :) O to, żeby było pysznie, a nie tylko tanecznie, zadbała Pycha Ryba- pysznie, to w tym wypadku mało powiedziane, cudnie, że jesteście w Lubniewicach. Do zobaczenia na kolejnej potańcówce :) Dziękujemy naszym stowarzyszeniom.

BABSKI WIECZÓR – samoobrona

Grupa pań, wraz z doświadczonym instruktorem, poznawała podstawy samoobrony. I nie były to zajęcia teoretyczne :) Dziękujemy instruktorowi i uczestniczkom, przede wszystkim za zaangażowanie.Jeżeli uważacie, że takie zajęcia są potrzebne, zorganizujemy je ponownie. Czekamy na głosy pań :)

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE z FOAMIRANU

Wczorajsze popołudnie było bardzo aktywne i różnorodne. Jedna z grup wykonywała niepowtarzalną biżuterię. Było dużo oplatania, wyplatania…na metry. Było twórczo, wesoło. To cudowna alternatywa dla siedzenia przed telewizorem. Dziękujemy niezwykle zaangażowanej instruktorce i twórczym paniom. Trzy i pół godziny minęły w oka mgnieniu. A my już myślimy o następnym warsztacie…twórczym i niepowtarzalnym. Dla was :)

Noworoczna Gala Operetkowa z lampką szampana

Rozpoczęliśmy muzycznie nowy rok w sposób piękny i wysublimowany. Trio instrumentalne, sopran i baryton, tworzący zespół Artes Ensemble, to bohaterowie Noworocznej Gali Operetkowej z lampką szampana. Muzycy zaprosili nas w taneczny rytm, od wiedeńskiego walca po flamenco. Nastrój zmieniał się z każdym utworem, w tym tanecznym rytmie i z pięknymi ariami operetkowymi widzowie przemieszczali się z balu na bal. Poczuliśmy klimat wielkiej sali balowej i tawerny. Ta muzyczna podróż była piękna. W przerwie częstowaliśmy lampką szampana. Koncert zakończył się owacjami na stojąco, bisami, nie skończoną ilością ukłonów artystów. Powitaliśmy wspólnie Nowy Rok z nasza wierną widownią, życzymy wszystkim pięknych artystycznych wrażeń w 2018 roku.

ROK 2017

Spod Morwy

 

Najważniejszym wydarzeniem kwietnia był koncert Marka Piekarczyka. To był  niezwykły koncert. Było energetycznie, wspomnieniowo, na luzie. Poczucie humoru dostaliśmy w gratisie, uśmiechy i zaangażowanie publiczności bezcenne. Nowość/innowacja…w Lubniewicach pierwszy raz- artysta odkłada mikrofon i …śpiewa :) Poza wokalem świetne zaangażowanie pozostałych muzyków i praca akustyków. Dziękujemy za całokształt

Projekt „Oblicza Kultury- od korzeni po współczesność” dobiegł końca 15 maja. Realizację rozpoczęliśmy w roku 2016, składało się na niego kilka wydarzeń.

Wszystko zaczęło się od spotkania partnerskiego „Kultura i historia”, podczas którego nastawiliśmy się na pokazanie piękna naszej okolicy w ujęciu historycznym i współczesnym.

Ważnym wydarzeniem były Folkowe Lubniewice, podczas których zorganizowaliśmy koncerty, zaprosiliśmy na lokalne potrawy, dla dzieci stworzyliśmy stoiska interaktywne o tematyce folkowej.

Nowością była organizacja wydarzenia karnawałowego „Jesteśmy razem”, wspólna partnerska potańcówka była doskonała okazją do zabawy i integracji.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA w ramach Funduszy Małych Projektów INRERREG VA 2014-2020 z Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego i Budżetu państwa.

 

Kolejne majowe wydarzenie, koncert „W tanecznym rytmie”, pozwoliło nam na fantastyczne świętowanie Dnia Matki. AQuartet przygotował niesamowity muzyczny bukiet, zabierając słuchaczy w „taneczną” podróż. Wysłuchaliśmy zarówno menueta, jak i poloneza, krakowiaka, czardasza, foxtrota, tango, rumbę i ….. Tancerze ze Studia Tańca Bohema zadbali, aby wieczór stał się niezapomniany. Wydarzenie było dowodem na to, że klasyczny kwartet smyczkowy może porwać do tańca. Muzyków i tancerzy widownia żegnała stojąc. To było piękne popołudnie i wieczór.

 

Ciepłe popołudnie 2 czerwca, jak zwykle na Gminnym Dniu Dziecka :) Roześmiane buzie :)Dziecięca radość- cudna. Mnóstwo atrakcji. Mamy nadzieję, że dzieci wróciły do domów z uśmiechem i pozytywnym zmęczeniem. Czegóż to nie było…pirackie zabawy, nadmuchiwany tor przeszkód, malowanie buziek, brokatowe tatuaże, salon fryzjerski, strefa rodziny z grami, stanowiskiem kulinarnym, stowarzyszenia zadbały o słodkości i napoje, niewątpliwym przebojem był park linowy. Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic przygotowało nawet mini kiermasz z kultowymi książkami. Nie zabrakło służb mundurowych. Dziękujemy za zaangażowanie:
– Towarzystwu Przyjaciół Lubniewic
– Lubniewickiemu Klubowi Seniora „Gorące Serca”
– 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej
– Ochotniczej Straży Pożarnej Lubniewice
Dziękujemy sponsorom:
– Elżbiecie Nowostawskiej- Smalec
– Bankowi Spółdzielczemu w Ośnie Lubuskim
– Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
– Woiński SPA w Lubniewicach
– Nadleśnictwu Lubniewice
– Intermarche w Sulęcinie
– Sklepowi Spożywczo – Przemysłowemu Eden w Lubniewicach
Czerwiec obfituje w atrakcje, 8 i 9 zorganizowaliśmy podsumowanie roku artystycznego „Na artystycznej fali”. Czwartkiem 8 czerwca zawładnął maraton teatralny, mieliśmy okazję obejrzeć aż trzy spektakle przygotowane przez nasze grupy teatralne- „ Gdy światło już w pokoju zgaśnie” przygotowała najmłodsza grupa, „Z parapetu” to działanie grupy gimnazjalnej, najstarsza grupa przygotowała spektakl „Trzecia dziesięć do Jumy”. Scenariusz i reżyseria- Aleksandra Górecka. Wszystkie grupy pokazały się od jak najlepszej aktorskiej strony. Ogromne brawa należą się twórczyni i inspiratorce tych działań- Aleksandrze Góreckiej.

Na piątkowej artystycznej fali było muzycznie i plastycznie. Był to czas podziękowań, występów i pokazów. Dziękuję pracownikom za zaangażowanie, dyspozycyjność, elastyczność, chęć zmagania się z materią wszelaką:
pani Krystynie Kosińskiej
pani Marioli Adam
pani Ewie Zgłobickiej
pani Annie Sembratowicz
Dziękuję instruktorom, którzy niestrudzenie zaszczepiają pasję:
pani Elżbiecie Neuman
pani Dorocie Ćwiertniak
pani Aleksandrze Góreckiej
panu Damianowi Rudzińskiemu
panu Pawłowi Gancarzowi
Bardzo dzielnie spisaliście się.
Dziękuję też instruktorom i nauczycielom, którzy nas wspierają: pani Małgorzacie Teledze oraz panom Maciejowi Danie i Arturowi Pławskiemu ze szkoły muzycznej PORTATO
Dziękuję rodzicom, że nam ufają.
A wieeeelkie brawa dla artystów, małych i dużych, jesteście świetni. Bądźcie z nami.

 

W podziękowaniu

Po raz pierwszy dziękowaliśmy w taki sposób. W sobotę 25 lutego zaprosiliśmy przedstawicieli stowarzyszeń oraz partnera niemieckiego na Potańcówkę „Jesteśmy razem”. Wydarzenie to było jednym z elementów polsko-niemieckiego projektu „Oblicza kultury – od korzeni po współczesność”, który stara się o dofinansowanie z Euroregionu „Pro Europa Viadrina”.

Stowarzyszenia z terenu naszej gminy często współpracują z nami przy okazji różnego typu imprez. W wielu wydarzeniach biorą udział nasi niemieccy partnerzy. Potańcówka stała się doskonałą okazją zarówno do integracji jak i wspólnej tanecznej zabawy. O artystyczno- taneczny poziom zadbał kwartet „Potańcówka”, było niebanalnie, swingowo. I naprawdę czuliśmy moc bycia razem.

Miłości moc

Tradycją stały się walentynkowe wieczory, nastrojowe pod każdym względem.  Tym razem zaprosiliśmy na klimatyczny koncert pt. „Wymyśliłam pejzaż ten”.
Koncert ten, to muzyczna podróż wspomnień, w których główną rolę odgrywają dwie wyjątkowe kobiety: Bursztynowa Dziewczyna-Anna Jantar i Kobieta Motyl-Irena Jarocka. Niezwykle barwne, delikatne a zarazem silne, odważne i wierne sobie kobiety, które pokochały miliony. Ich twórczość zawsze była i będzie w pamięci każdej wrażliwej na piękno osoby.
Gościliśmy zespół w składzie:
Barbara Broda-Malon – wokal
Grzegorz Kasperczyk – piano,instrumenty klawiszowe
Sebastian Malon – skrzypce,skrzypce elektryczne
Michał Żymełka – instrumenty perkusyjne

Podczas koncertu padło wiele słów o miłości w różnych jej odsłonach.

Magiczne ferie

Jak co roku, nie zapomnieliśmy o atrakcjach dla dzieci i młodzieży podczas ferii. Najmłodszych oczarował Magik oraz spektakl „Bocian i żabka”. Mieli też okazję „posmakować” życia jaskiniowca. Starsze grupy wiekowe poznawały arkana decoupage’u i malowania na szkle- powstały piękne walentynkowe lampiony. Wszyscy mogli doświadczyć bycia wytrawnym kucharzem oraz poczuć się gwiazdą estrady.

 

ROK 2016

Spod Morwy

Z niezwykłą przyjemnością

 Zupełnie nie prima aprilisowo, choć 1 kwietnia, gościliśmy Katarzynę Groniec. Koncert był nie lada gratką zarówno muzycznie, jak i pod względem ruchu scenicznego, aranżacji i oprawy koncertu.

ZOO” to tytuł koncertu – muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością artystyczną.
Katarzyna Groniec to znakomita artystka, wielokrotnie nagradzana i kochana przez publiczność za wdzięk, ironię, liryzm, pazur sceniczny, ale przede wszystkim za wybitne umiejętności interpretacyjne.

„Piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewałam sporadycznie. Od czasu do czasu. Jak mnie ktoś zaprosił. Ale nie pałałam. W zasadzie od początku, od „Sztucznego miodu“. Nie pałałam. Byłam młoda. I choć zawsze lubiłam smutne piosenki, te konkretne działały mi na nerwy. Bo czułam bezradność opisywanych kobiet. A za wszelką cenę nie chciałam być jedną z nich. Wtedy jeszcze wydawało mi się, że trzeba w stu procentach utożsamiać się z podmiotem lirycznym. Jedyną piosenką, którą czułam każdym porem skóry, prawie od oseska, była „ Uciekaj moje serce“. Jedyna do której pałałam. Potem dorosłam. Potem dorosłam po raz drugi. I trzeci. W międzyczasie zaśpiewałam jeszcze kilka piosenek Osieckiej. Do niektórych zapałałam. Niektóre śpiewałam wbrew sobie.
Potem zadzwoniła Agata Passent.
Wybór piosenek, po raz pierwszy, uzależniłam od muzyki. Musiała udźwignąć zmiany. I stał się mały cud. Cudek. Te piosenki, które zabrzmiały w nowych aranżacjach, ułożyły się w historię życia. Ta historia nie zmieściła się w całości na płycie CD, ale na DVD – tak.”
– mówi Artystka.

To był koncert, na który czekaliśmy i było warto. Zupełnie nowatorska, awangardowa interpretacja sprawiła, że słuchaliśmy „czegoś nowego”. Jak powiedziała Agata Passent o tych aranżacjach „ (…)czasem wywraca piosenki do góry nogami, jednocześnie zachowując ich sens i nadając im nowe sensy”

Pozostaje się z tym zgodzić i pozostać pod wrażeniem koncertu.

 

WEEKEND KOBIET

 Zaczęłyśmy w piątek, oj działo się. Panie mogły skorzystać z warsztatów wikliniarskich i kaletniczych. Powstały piękne koszyki na pieczywo, skórzane bogato zdobione bransolety i paski. To był prezent, który Panie same sobie sprawiły, wykazując się zarówno zmysłem projektanta jak i rękodzielnika.

Sobota była muzyczna i to od południa, w tych godzinach zaprezentowaliśmy operetkę dla dzieci „Opowieści Starej Wierzby”, to nasz kolejny Muzyczny Poranek. Dzięki tej ofercie doznania muzyczne mogły być udziałem całej rodziny.

Wieczorem było galowo, operetkowo, można było się poczuć  jak na ekskluzywnym wycieczkowcu dzięki spektaklowi operetkowemu „Statek Casablanca”. Eleganckie kobiety, przystojni panowie i czar najbardziej znanych arii oraz szczypta współczesnego humoru.

Ofertę sobotnią realizowaliśmy dzięki Teatrowi Muzycznemu IWIA.

 

WALENTYNKI Z OGNISTYM TANGIEM

 Wieczór walentynkowy wprowadził nas w niezwykły klimat tanga argentyńskiego dzięki zespołowi „Colours of Tango”, który zabrał nas w  muzyczną podróż do przedmieść Buenos Aires. Pełen temperamentu śpiew rodowitego Argentyńczyka, w połączeniu z unikalnym zestawieniem instrumentów – harfy i akordeonu, odkryły przed publicznością całe bogactwo kolorów tanga.

Koncertowi szyku dodał pokaz taneczny w wykonaniu tancerzy Studia Tańca „Bohema” z Słubic.

 

FERIE „POD MORWĄ”

 Tym razem zaproponowaliśmy zarówno zajęcia przedpołudniowe jak i popołudniowe. Gimnazjaliści mogli skorzystać z zajęć kulinarnych i filcowania. Najmłodszych zachwycił pokaz iluzji i magii połączony z warsztatami, dzięki czemu każdy, choć na chwilę, mógł stać się magikiem. Nie zabrakło spotkania z teatrzykiem, jak na porę roku przystało zawitała baśń „Królowa Śniegu”.

 

ZIMOWA EDUKACJA KULTURALNA

 Zimowa edukacja kulturalna objęła „Spotkania z jazzem” w ramach „ Małej Akademii Jazzu” (oferta dla gimnazjalistów), Edukację muzyczną- spotkanie z muzyką kolumbijską (oferta dla najmłodszych) oraz Edukację teatralną- spektakl „Bazyliszek” (oferta dla najmłodszych). Dzięki naszym działaniom dzieci i młodzież mają stały kontakt ze sztuką im właśnie dedykowaną.

 

WOŚP teatralnie

 W tym roku graliśmy przede wszystkim teatralnie. Repertuar przygotował Teatr „Pod Morwą”, najmłodsza grupa zaprezentowała „Chodź, opowiem Tobie wiersz”, natomiast  grupa dorosłych  aktorów „W kawiarence miłości”. Młodsi i starsi aktorzy udowodnili, że potrafią porwać widownię. W przerwach można było nabyć prace plastyczne zgromadzone przez GOK, oczywiście pieniądze znalazły się w puszkach WOŚP. Poza kawiarenką sceniczną działała zupełnie realna w „Zakątku”, tym razem słodkości przygotowywał Lubniewicki Klub Seniora „Gorące serca”. Światełko do nieba  zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna z Lubniewic. Zwieńczeniem wieczoru był fantastyczny koncert zespołu „Katedra”.

 

Podsumowując…

13 grudnia Wspólnie Sztukowaliśmy, czyli…podsumowaliśmy realizację projektu „Odbiorca i twórca czyli surfArt” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach imprezy obejrzeliśmy film, który powstał na zajęciach filmowych. Odbył się wernisaż wystawy fotograficznej. Zaprezentowali się najmłodsi tancerze.

Spotkanie było okazją do podziękowania instruktorom i partnerom projektu.

Pięknym finałem był spektakl muzyczno- taneczny.

Jeszcze raz przypomnijmy, co oferowaliśmy w ramach realizacji projektu:

– zorganizowaliśmy wyjazd: dla gimnazjalistów i osób dorosłych na operę „Carmen” w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz lekcję muzealną i poznanie kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu; ta sama grupa odbiorców  wysłuchała koncertu symfonicznego „Eros i Tanatos” w Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim; uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli balet „Dziadek do orzechów” w Teatrze Wielkim w Poznaniu i wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu; najmłodsi- przedszkolaki poznały zbiory Muzeum Lubuskiego, a gimnazjaliści obejrzeli jedną z wystaw w BWA w Gorzowie Wielkopolskim

– zorganizowaliśmy w siedzibie GOK Poranek Muzyczny oraz Spotkania z jazzem

– cyklicznie odbywały się zajęcia taneczne dla dzieci, zajęcia filmowe dla gimnazjalistów i fotograficzne dla osób dorosłych

– weekendowo można było skorzystać z warsztatów filcu, Wariacji Instalacji, warsztatów HIP HOP TOTALNIE oraz warsztatów wokalnych, tanecznych, aktorskich, na bazie których powstał spektakl muzyczno- taneczny

Działo się więc bardzo dużo. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej gminy zetknęli się z kulturą wysoką i doświadczyli bycia twórcami. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziękujemy za dofinansowanie i wdrożenie programu Kultura Dostępna, który stwarza możliwość  tworzenia wartościowej oferty instytucjom kultury w małych miejscowościach.
Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

KINO PRZYJECHAŁO

FUNDACJA LEGALNA KULTURA  oraz GOK W LUBNIEWICACH zorganizowali 3 grudnia spotkanie „Otwarte Drzwi Do Kultury”.

W ramach tego dnia odbyły się  projekcje filmowe dla odbiorców w różnym wieku oraz warsztaty dla młodzieży i nauczycieli.

Harmonogram dnia wyglądał następująco:
9:00 – Przygoda z filmem: dla uczniów szkół podstawowych
Projekcja filmu „Mały Książe” połączona z warsztatami

11:30 – Wehikuł Kultury -> Kierunek Kino: dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Projekcja filmu „Obietnica”, połączona z interaktywnymi warsztatami

15:00 – Warsztaty Dla Nauczycieli
Bezpośrednio po projekcji dla uczniów
Pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, realizowana pod kątem dostępu do kultury w Internecie oraz filmów prezentowanych w ramach projektu

18:00 – Bądźmy Wszyscy w Kulturze -> Kino Dla Wszystkich: pokaz filmu dla mieszkańców
Projekcja filmu „Chce się żyć” połączona z dyskusją i warsztatami

Uważamy, że to bardzo dobra i wartościowa inicjatywa.

 

FINISZUJEMY KULTURALNIE

Dobiega końca realizacja projektu „Odtwórcy i twórcy czyli surfArt” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy zajęć filmowych montują film, fotograficznych przygotowują zdjęcia na wystawę, a tanecznych choreografię. Wszystko po to, aby zaprezentować się na podsumowaniu projektu.

W ramach warsztatów weekendowych odbyły się warsztaty filcu, Wariacje- instalacje, tańca nowoczesnego. Jako ukoronowanie działań warsztatowych powstaje spektakl muzyczno- taneczny.

Bardzo ważnym elementem projektu były wyjazdy, które przybliżyły mieszkańcom gminy kulturę wysoką. Osoby dorosłe i młodzież gimnazjalna były na operze „Carmen” oraz koncercie symfonicznym „Eros i Tanatos”, młodsi obejrzeli balet „Dziadek do orzechów”. Wszystkie grupy odwiedziły Muzeum Narodowe w Poznaniu. Dzieci i młodzież posmakowały wystaw plastycznych w muzeum gorzowskim i BWA.

Przed nami jeszcze jedno Spotkanie z jazzem oraz podsumowanie projektu.

 

NAMALUJ SWÓJ ŚWIAT

„W świecie barw, fantazji i fantastyki” to program plastyczny realizowany przez GOK w Lubniewicach. Misją tych zajęć jest rozbudzanie dziecięcej wyobraźni, propagowanie twórczych postaw najmłodszych, ośmielanie do podejmowania niczym nie skrępowanych inicjatyw twórczych. Chodzi nam o to, by najmłodsi mieszkańcy naszej gminy nie bali się wychodzić poza schematy, jednocześnie szanując taką postawę u innych. Bazą działań są więc fantastyczne opowieści i bohaterowie. Dzieci w ten sposób nie kopiują niczego lecz tworzą. Jedynym kryterium doskonałości pracy jest jej skończenie i radość z jej wykonania. W tym roku postanowiliśmy z  działaniami plastycznymi wyjść poza nasz obiekt. Od października prowadzone są zajęcia w przedszkolach- w Lubniewicach i Gliśnie. Dzieci zaczęły od tworzenia prac grupowych, już wkrótce działania indywidualne.

 

NIKIFORKOWE NOWINY

Jesienią rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów plastycznych dla dorosłych. Grupa osób, które pragną wyrażać siebie, swoją wrażliwość poprzez tworzenie systematycznie wzrasta. Instruktorem tej grupy jest pani Elżbieta Neuman, która dbając o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych, wprowadziła „Spotkania z historią sztuki”. Bardzo podoba nam się ta inicjatywa, tym bardziej, że prezentacje przygotowują uczestnicy warsztatów.

 

Surfujemy po kulturze…

Jesteśmy prawie na półmetku naszej jesiennej przygody z kulturą w ramach realizacji projektu „Odbiorca i twórca czyli surfArt”. Odbywają się zajęcia filmowe, fotograficzne, taneczne.

Rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w Poranku Muzycznym „W 90 minut dookoła świata”, to był smakowity kąsek klasycznego wykonania nie tylko klasyki, ale i utworów znanych w zupełnie innych aranżacjach. Świetna konferansjerka i wprowadzenie elementów animacyjnych sprawiły, że dla młodych odbiorców była to świetna muzyczna zabawa. To doskonały sposób na zdobywanie serc młodych melomanów.

Uczniowie gimnazjum są po pierwszym Spotkaniu z jazzem w ramach Małej Akademii Jazzu. Było to niezwykle wartościowe spotkanie, które łączyło przekazanie wiedzy muzycznej z koncertem i elementami animacyjnymi. Mamy nadzieję, że w ten sposób młodzież pozna obszar muzyki na co dzień im niedostępny.

Przed nami jeszcze kilka warsztatów oraz wyjazdy do teatru, filharmonii, muzeum.

Jak na jesień przystało w naszej gminie sypnęło nie tylko liśćmi, ale i kulturą dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Udało się! Otrzymaliśmy dofinansowanie (43000,00 zł) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Dostępna. Dzięki temu wzbogacimy nasze działania . Projekt „Odbiorca i twórca czyli surfART” to oferta umożliwiająca swobodny rozwój artystyczny dzieci, młodzieży i osób dorosłych w obszarze odbioru i tworzenia. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, rozwijający kreatywność i potrzebę obcowania z kulturą. Daje możliwość znalezienia własnej ścieżki rozwoju. Będzie to mogło nastąpić dzięki organizacji zajęć i warsztatów:  taneczne, filmowe, rękodzielnicze, plastyczne. Niezwykle istotnym elementem projektu jest uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych o wysokim poziomie artystycznym (koncerty, wystawy, spektakle teatralne, operowe, baletowe). Naszymi partnerami w projekcie są: Zespół Szkół Samorządowych w Lubniewicach oraz Samorządowe Przedszkole w Lubniewicach. Już teraz zapraszamy do uczestnictwa w projekcie. Wkrótce ogłosimy nabór na zajęcia oraz wyjazdy.

Kultura-dostepna_mkidn

Projekt Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„BOCIAN I ŻABKA”

Historia małej nieposłusznej żabusi – Hanusi. Żabka w poszukiwaniu przygód oddala się od domu. Po drodze spotyka przyjaciół: Biedronka – Leonka, Bocianka – Marianka i Dzięcioła. W ferworze zabawy gubi drogę do domu. Sikorka ogłasza alarm. Do poszukiwań lekkomyślnej żaby dołączają ptaki leśne, a także odwieczny wróg żab – Bocian…

Okazuje się, że nawet najwięksi wrogowie mogą zostać przyjaciółmi.
Spektakl uświadamia małym widzom konieczność niesienia pomocy słabszym i młodszym. Uczy również posłuszeństwa wobec rodziców.

Jak zwykle na lubniewickim rynku nie zabrakło najmłodszych odbiorców historii Hanusi. Cieszymy się, że mogliśmy wywołać uśmiech na ich twarzy.

 

RECITAL „G. KONTRA G. -PIOSENKI MARKA GRECHUTY KONTRA PIOSENKI ANNY GERMAN”

1 sierpnia 2015 wprowadził nas w klimat twórczości tych dwóch wyjątkowych
artystów. Usłyszeliśmy utwory znane i te rzadziej prezentowane, wszystkie jednak z piękną warstwą słowną i muzyczną. Muzyka ta bowiem była zawsze wysoko oceniana przez krytyków i ciepło przyjmowana przez publiczność.
Zarówno Anna German, jak i Marek Grechuta na trwale zapisali się w
kulturze muzycznej, nie tylko polskiej. Pozostawili po sobie pokaźny dorobek
artystyczny, który wciąż inspiruje nowe pokolenia.
Barbara Broda-Malon wraz ze swoim zespołem zaprosiła nas na czarowny wieczór wspomnień, naznaczony jednak jej indywidualnością.

 

PROJEKT ZAGRANY I WYŚPIEWANY

Zakończyliśmy realizację projektu  współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie_ – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”

Na projekt składały się warsztaty, Jarmark Folkowy, koncerty- w ramach Folkowych Lubniewic oraz impreza plenerowa Weekend Młodych, na której scenę oddaliśmy młodym wykonawcom.

Poza uczestnikami polskimi do jego realizacji zaprosiliśmy partnera z Niemiec.

 

KOLEJNY SANDACZOWY SUKCES

Wystawa samochodów, pokazy tańca, konkurs grillowania sandacza, wybory Miss Lubniewic 2015 – najpiękniejsza z Sun Klub Wezyr Holidays Coral Travel, stoiska rękodzielników, atrakcje dla dzieci, konkursy, tańce pod chmurką, otwarty turniej badmintona, 2000 porcji potrawy z sandacza do degustacji, wokaliści Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą”, pokaz tańca w wykonaniu Zumba Gorzów, zespól Grubsza Strona Rabarbaru, Cocktail Boys i gwiazda wieczoru Donatan i Cleo – tak w skrócie bawiliśmy się 15 sierpnia w Lubniewicach. Kolejne Święto Sandacza przeszło do historii.
Dziękujemy, że byliście z nami.

Konkurs grillowania sandacza poprowadził Olin Gutowski. Ekipy walczyły o tytuł laureata i nagrody ufundowane ze środków Euroregionu Pro Europa Viadrnia oraz o nagrodę specjalną – telewizor ufundowany przez firmę TPV Displays Gorzów.

Najlepszą potrawę wykonały panie z Lubniewickiego Klubu Seniora „Gorące Serca”.
.
W wyborach Miss Lubniewic 2015 – najpiękniejsza z Sun Klub Wezyr Holidays Coral Travel wystartowało 8  kandydatek. Do wygrania voucher na 4 tysiące złotych ufundowany przez Sun Klub Wezyr Holidays Coral Travel. Miss Lubniewic 2015 została Dagmara Kuroczycka ze Skwierzyny.
Prowadzenie: Sylwia Beech i Olin Gutowski

Wszystkim dziękujemy

Zaangażowani w Święto Sandacza 2015
Partnerzy/Sponsorzy Święta Sandacza:
– Fundacja Książąt Lubomirskich-prezes Jan Lubomirski Lanckoroński
– Urząd Marszałkowski – marszałek Elżbieta Polak
– Euroregion PRO Europa Viadrina
– Lasy Państwowe Nadleśnictwo Lubniewice – nadleśniczy Zbigniew Ługowicz
– Grupa energetyczna ENEOS
– Firma ADMAT
– Lubuskie Centrum Budownictwa Pasywnego
– Justyna i Robert Milko
– Firma TPV Displays Polska Sp. z o.o.
– Firma Nezers Serwices i Consulting
– BOSS Browar Witnica
– Pycha Ryba Gorzów Wlkp.
– Firma LubWater
– Gorzowska Grupa Rekonstrukcyjno-Strzelecka
– Zakład Usług Komunalnych Sulęcin
– firma BadmintolAll i Robert Aleksandrowicz
– Klub Sportowy Stal Gorzów
– ZOO Sun Python
– Paweł Kołodziejczyk Garbus Fishing
– Wspólnota Mieszkaniowa Leopold Ryczaj
– Zumba Gorzów
– Zespół taneczny Mini Dance z Krzeszyc
– Lubniewickie Towarzystwo Sportowe Aktywni
– Classic Cars Gorzów
– Centrum Wędkarskie Kacper Ziółkowski
Patronaty medialne:
– Radio Plus Gorzów
– Radio Zachód
Wybory Miss Lubniewic 2015
– Sun Klub Wezyr Holidays Coral Travel – sponsor vouchera dla Miss na kwotę 4 tysięcy złotych
– SPA Afrodyta Ośno Lubuskie – sponsor dwóch pakietów pobytowych
– Galeria Handlowa Nova Park – karty podarunkowe na zakupy
– Salon Sukien Ślubnych Srebrny Anioł – biżuteria dla uczestniczek
– Agnieszka Jeger Kwiaciarnia Oxalis – bukiety dla uczestniczek
– Przemysła Janus – Makeup Artist – makijaż i fryzury
– Marcin Lemańczyk – stoodio.pl – profesjonalna sesja zdjęciowa dla Miss
– FM Group Partner Biznesowy Krzysztof Pauch – Fundacja Młodzi dla sukcesu – trzy zestawy kosmetyków
Służby
– Ochotnicza Straż Pożarna Lubniewice
– Ochotnicza Straż Pożarna Jarnatów
– Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie
– Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sulęcinie
– Zabezpieczenie Medyczne – Marek Ratuszniak
– Ochronę zapewniła firma Herkules
Gmina
– Urząd Miejski w Lubniewicach
– Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą”
– Przedszkole Samorządowe w Lubniewicach
– Zespół Szkół Samorządowych
– Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
– Zakład Gospodarki Komunalnej

Aleksandra Górecka

 

KOZIOŁEK NIEMATOŁEK

Teatrzyki plenerowe stały się już tradycją i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W sobotę 11 lipca lubniewicki rynek pełen był małych i większych odbiorców. Tym razem gościliśmy Koziołka Niematołka. Bajka opowiada o perypetiach znanego wszystkim sympatycznego koziołka usiłującego dotrzeć do wymarzonego Pacanowa. Tym razem bardzo mądry Koziołek Niematołek wyrusza w świat, zabierając ze sobą dzieci. Odwiedzają Afrykę, Azję, Amerykę Północną i Grenlandię. Poznają nowe kultury, obyczaje i języki. Celem spektaklu jest pokazanie różnorodności w kulturach świata.

 

FOLKOWE LUBNIEWICE

Ta plenerowa impreza odbywała się na lubniewickim rynku w dniach 3-4 lipca. Była częścią projektu „Oblicza Kultury- od korzeni po współczesność”, który otrzymał dofinansowanie z Euroregionu „Pro Europa Viadrina”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Terytorialnego (oraz ze środków budżetu państwa 10%) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie)- Brandenburgia 2007-2013 w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej.

Folowaliśmy dwa dni, w piątek zaproponowaliśmy koncerty amatorskich zespołów folkowych, gwiazdą wieczoru był zespół Same Suki, który zaproponował nowatorskie ujęcie muzyki folkowej. Na tym koncercie tradycja witała się ze współczesnością. Publiczność oczarowana była zarówno warstwą muzyczną jak i tekstową oraz wspaniałym wykonaniem.

Drugiego dnia zorganizowaliśmy Jarmark Folkowy, na którym można było skosztować regionalnych potraw, zakupić unikatowe wytwory rękodzielnicze. Zadbaliśmy też o najmłodszych uczestników, proponując im folkowe animacje oraz folkowe stoiska interaktywne. W ramach tej części imprezy swoje podsumowanie miały warsztaty muzyczne, propagujące grę na tradycyjnych instrumentach etnicznych. Wieczorem ze sceny ponownie rozbrzmiewała muzyka folkowa. Pojawili się uczestnicy warsztatów, zespół „Słowianki”, wokalistki działające przy

GOK-u. Wieczór zakończył się koncertem „Słowiański”, w ramach którego zaprezentowano  m.in. pieśni Kolberga w jakże nowatorskich aranżacjach muzycznych w wykonaniu zespołu Macieja Fortuny w międzynarodowym składzie.

 

ZRODZONE Z PASJI

„Zrodzone z pasji” to kolejna wystawa prac uczestników warsztatów Nikiforki. Grupę tę tworzą: Tadeusz Jakubowski, Irena Koprowska, Wanda Kluczyńska, Grażyna Matusewicz, Elżbieta Nowostawska- Smalec, Sabina Mańkowska, Hanna Stecyszyn, Krystyna Świątek, Marzena Żmudzińska. Wernisaż wystawy miał miejsce 13 czerwca. Artyści  przedstawili zróżnicowane prace pod względem techniki i tematyki. Kolejne wystawy pokazują, że warsztaty to nie tylko sposób spędzania wolnego czasy, ale przede wszystkim artystyczny samorozwój. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie oddanie i zaangażowanie instruktora- Elżbiety Neuman. Gratulujemy więc całej grupie, bo to zarówno sukces grupowy jak i indywidualny.

 

ŁAWECZKA

26 czerwca to ważny dla nas dzień, zainaugurowaliśmy nasze działania artystyczne w Parku Miłości spektaklem „Ławeczka”,  napisana w 1985 r. przez rosyjskiego dramaturga, Aleksandra Gelmanadotyka porusza temat moralności i sumienia. To opowieść o ogromnej potrzebie miłości, a jednocześnie lęku i obawie przed odpowiedzialnością za drugą osobę. Sztuka mówi o potrzebie stabilizacji z jednej strony, i nieustannej chęci bycia adorowanym i uwodzonym, z drugiej. Bohaterowie sztuki to ludzie przeciętni. Obojgu nie ułożyło się życie, a mimo to, pod pozorem przeżycia „przygody”, dalej poszukują miłości, która wypełniłaby pustkę w sercu.

Autor sztuki poprzez żart i dowcip umiejętnie uwodzi widza i tym samym skłania go do refleksji nad istotą człowieka, jego zagubienia, lęku i potrzeb.Tak napisana sztuka ma wartość ponadczasową i pomimo upływu 30 lat od napisania, nie dezaktualizuje się.

O aktorach:

Izabela Noszczyk – obecnie aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, występuje w spektaklach Agaty Dudy-Gracz: „Balkon”, „Otello – wariacje na temat”, „ Apokalipsa – skrócona historia maszerowania” a także w spektaklach: „Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu” oraz „Jajo węża”  w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, a także w przedstawieniu „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Marka Fiedora. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1993), współpracowała m.in.: ze Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (wielokrotnie nagradzana „Nagrodą publiczności” na   Kaliskich Spotkaniach Teatralnych), Teatrem STU w Krakowie.

Na „małym ekranie” mogliśmy ją oglądać m.in. w: serialach „Na Wspólnej”, „Barwy szczęścia”, „Lekarze” i „Komisarz Aleks”.

Dariusz Taraszkiewicz- aktor teatralny, reżyser. Występował w teatrach: im. Jaracza w Łodzi (1999-2002), Muzycznym w Łodzi (1999-2001), Muzycznym w Poznaniu (2002-05 i od 2008), Muzycznym w Lublinie (2004), im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2005-2008), Polskim w Poznaniu (2006) i „Arka” we Wrocławiu (2009).

Mamy nadzieję, że Park Miłości stanie się kolejną przestrzenią wydarzeń kulturalnych w naszym miasteczku.

 

Gminny Dzień Dziecka w Lubniewicach

Jak zwykle było dużo atrakcji i dobrej zabawy. Pierwsza część to prezentacja najmłodszych talentów naszej gminy. Tym razem była to wystawa prac plastycznych dzieci , mini koncert najmłodszych wokalistów oraz pokaz taneczny. Wszystkie przedstawione formy powstały na zajęciach organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury. Następnie zaprosiliśmy dzieci i opiekunów do wzięcia udziału w grze terenowej pt. „Poszukiwacze skarbów w magicznej krainie baśni”, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną w Lubniewicach. Na najmłodszych mieszkańców czekały stoiska interaktywne- malowanie buziek, wykonywanie biżuterii, zdobienie drewnianych zabawek, zabawy plastyczne, gigantyczne bańki. Niewątpliwą atrakcją była nadmuchiwana zjeżdżalnia oraz rozśpiewane i roztańczone animacje „Wszystkie dzieci nasze są”. Gościem specjalnym był mistrz Polski i Europy w zośce Wojciech Jamski. Nie zabrakło też waty cukrowej, która sponsorował Molex sp. z o.o.

 

Spod Morwy

Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach wraz z partnerami dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Gminnego Dnia Dziecka.
Zaangażowani w realizację przedsięwzięcia:

Sponsorzy
* Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniewicach
* Molex sp. z o.o.

Partnerzy i Przyjaciele
* Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic
*Stowarzyszenie Lubniewicki Klub Seniora „Gorące serca”
* Biblioteka Publiczna w Lubniewicach
* Wolontariusze z Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach
*Powiatowa Komenda Policji w Sulęcinie
*Ochotnicza Straż Pożarna w Lubniewicach
* 2 DH„WATAHA” – Glisno

 

Dnia 15 kwietnia 2015r.  w Gminnym Ośrodku Kultury  „Pod Morwą” w Lubniewicach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 42 uczestników, z czego najliczniejszą grupę stanowili najmłodsi – uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych. Jury w składzie: przewodnicząca – Hanna Stecyszyn oraz członkowie: Zofia Koper, Anna Kisielewicz przyznało następujące tytuły „Laureatów” i wyróżnienia:

Klasy I-III

LAUREACI

Antoni Babiak

Filip Raszka

Sebastian Środa

WYRÓŻNIENIA

Zuzanna Chirkowska

Hanna Jagielska

Marcin Markowski

Hanna Ciesielska

Klasy IV-VI

LAUREACI

Oliwia Zagrodnik

Amelia Kurz

WYRÓŻNIENIA

Oliwia Morzyk

Paulina Zagrodnik

Oliwia Łęcka

Klasy gimnazjalne

LAUERACI

Aleksandra Maziarska

Kinga Żyłuk

WYRÓŻNIENIA

Malwina Michaluk

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do nas w przyszłym roku.

 

Walentynki „Pod Morwą”

Okres ferii zimowych  „Pod Morwą” rozpoczął się od corocznego święta zakochanych, które przypada 14 lutego. Tego dnia zaprosiliśmy mieszkańców Lubniewic i okolic na porywające, kostiumowe, a zarazem walentynkowe widowisko operetkowe w wykonaniu zespołu „Artes Ensemble”. Spektakl muzyczny zatytułowany „Usta milczą, dusza śpiewa” przeniósł wszystkich słuchaczy w świat operetki, arystokratycznych salonów i miłosnych intryg, a to za sprawą czarującej sopranistki Beaty Gramzy, uwodzicielskiego barytonu Tomasza Łuczaka i towarzyszącemu trio: Andrzej Janaszek (fortepian), Małgorzata Janaszek (wiolonczela) oraz Maria Radoszewska (skrzypce). Podczas koncertu nie zabrakło miłosnych szlagierów, takich jak: „Usta milczą, dusza śpiewa”, „W rytm walczyka serce śpiewa”, czy „O sole mio”. Dzięki koncertowi na najwyższym poziomie, z wysublimowanym smakiem, zachwycającym różnorodnością scenicznej akcji, pięknymi kostiumami i niesamowitym brzmieniem, walentynkowy wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych lubniewickich mieszkańców. W organizację tego wyjątkowego dnia włączył się Lubniewicki Klub Seniora „Gorące serca”, który zadbał, aby Walentynkowy wieczór nie tylko stanowił ucztę dla ucha, ale i naszego podniebienia – za wszystkie smakołyki serdecznie dziękujemy.

 

Edukacja artystyczna

Za nami kolejne zajęcia z zakresu edukacji muzycznej. Tym razem, w nawiązaniu do karnawału, było tanecznie i energetycznie. Dzieci mogły zobaczyć pokazy taneczne, ale i same poznać różne rodzaje tańców XX i XXI wieku. Słuchacze zostali zapoznani z takimi tańcami, jak break dance, hip-hop, brukling rock, locking. Mamy nadzieję, że po tym koncercie mali słuchacze zarażą się pasja taneczną.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Za nami 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniążki były zbierane z myślą o podtrzymaniu wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. W programie były przewidziane atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci wspólnie z rodzicami mogły wziąć udział w rodzinnym karaoke i namalować serduszko – nieodłączny element WOŚP. Sporą uwagę przykuł pokaz działań ratowniczo-gaśniczych przygotowany przez jednostkę OSP Lubniewice. W tym szczególnym dniu nie zabrakło nutki muzycznej. Mali aktorzy z Samorządowego Przedszkola w Lubniewicach zaprosili swoich bliskich na „Anielskie kolędowanie”. Akcję WOŚP wsparli także: Starosta Sulęciński Patryk Lewicki, który przekazał do licytacji piękną, ręcznie malowaną bombkę, burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła, zapalony wędkarz, pasjonat poławiania ryb, który złożył nietypową ofertę w postaci wyprawy wędkarskiej z burmistrzem, a także Elżbieta Neuman, Irena Koprowska, Małgorzata Chołuj. Poza aukcją można było kupić prace plastyczne finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Wieczorową porą do zabawy porwał nas zespół „TrolejBlues”, który wystąpił w składzie: Alicja Maciejewska (wokal), Ryszard Druć (gitara), Wojciech Stecyszyn (gitara basowa), Szymon Szymkowicz (perkusja). Zespół zawiązał swoją działalność w 2013 roku. W ich wykonaniu można usłyszeć covery zespołu „Breakout” i Tadeusza Nalepy – legendy naszego rodzimego rocka. O godz. 20.00 wznieśliśmy tradycyjne „Światełko do nieba”. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę grupy „Four Fires”, która po raz kolejny wsparła akcję WOŚP i dała niezapomniany pokaz ognia.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc w przygotowanie imprezy. W szczególności dziękujemy partnerowi akcji: Samorządowemu Przedszkolu z Lubniewic, a także: OSP Lubniewice, grupie „Four Fires”, stowarzyszeniom: Towarzystwu Przyjaciół Lubniewic oraz Klubowi Seniora „Gorące Serca” za przepyszne ciasta, drużynie harcerskiej „Wataha” z Glisna oraz wszystkim tym, którzy wsparli akcję podarowując przedmioty do licytacji i wrzucając przysłowiowy grosz do puszki.

W gminie Lubniewice zebraliśmy w sumie: 3 150, 50 zł

 

ROK 2014

WIGILIA GMINNA – czas radości i spokoju

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy w gronie rodzinnym, wśród najbliższych. To czas radości, spokoju i jednocześnie oderwania od codzienności.

Od kilku lat burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła i Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach organizują Wigilię dla mieszkańców naszej gminy. Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli się spotkać, skosztować świątecznych potraw i miło spędzić czas. Jak co roku, tak i teraz do organizacji imprezy włączyły się stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, dzięki którym mogliśmy skosztować przepyszne potrawy, wśród których nie zabrakło pierogów z kapustą i grzybami, pierogów ruskich, śledzi, krokietów, czy barszczu. Muzycznie czas umilali wokaliści GOK-u, a także uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach i chór „Pokolenia” z Glisna. Każdy z mieszkańców mógł zakupić ozdoby świąteczne i prezenty dla najbliższych przygotowane przez jednostki i instytucje działające na terenie gminy Lubniewice, takie jak szkoła, przedszkola, świetlice, biblioteka. Nasi milusińscy, pod okiem wolontariuszy, mogli zdobić pierniczki oraz figurki gipsowe. Każdy z mieszkańców mógł złożyć życzenia wpisując je na specjalnie przygotowaną kartę świąteczną. Taki dzień z pewnością jednoczy wszystkich i tych małych i dużych, którzy tego dnia wspólnie wykonywali  świąteczną pieśń:  „Gdy w Lubniewicach Pan rodzi się…”. W imieniu burmistrza Lubniewic oraz Dyrekcji i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury „Pod morwą” życzymy Wam, drodzy mieszkańcy naszej gminy zdrowych, pogodnych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia.

Za pomoc w organizacji imprezy podziękowania składamy:

– Stowarzyszeniu Kobiet Jarnatowa

– Kołu Gospodyń Wiejskich w Gliśnie

– Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno

– Stowarzyszeniu Klub Seniora „Gorące Serca” z Lubniewic

– Towarzystwu Przyjaciół Lubniewic

– Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Lubniewicach

– Dorocie Kosowskiej (świetlica Świerczów)

– Annie Krawiec (świetlica Glisno)

– Marcinowi Krawcowi

– Jadwidze Szyfer (za cudne wypieki z piernika)

– wolontariuszom działającym przy Zespole Szkół Samorządowych w Lubniewicach

– szkole w Lubniewicach

– Marcie Rusakiewicz (Biblioteka w Lubniewicach)

– pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lubniewicach

– Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniewicach

– Pracownikom Urzędu Miasta

 

MIKOŁAJ ZAWITAŁ W LUBNIEWICACH

W tym roku zawitało u nas Studio Teatralne Guliwer ze świetnym pomysłem na mikołajkowe popołudnie. Był zabawny spektakl o poszukiwaniu Świętego Mikołaja „Magiczna choinka, czyli co się stało ze Świętym Mikołajem”. Bohater odwiedził mnóstwo krajów po to,  by Mikołaja odnaleźć w rodzinnym domu. Pojawiło się wiele nietuzinkowych postaci, spektakl obfitował w sytuacje zabawne i zaskakujące.

Po spektaklu elfy zaproponowały dzieciom  zabawy animacyjne z nagrodami. Zwieńczeniem wieczoru była wizyta Świętego Mikołaja. Każde dziecko wyszło od nas z prezentami, a więc tradycji stało się za dość.

Wszystko to mogło się wydarzyć dzięki dofinansowaniu imprezy przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dziękujemy.

 

BABSKI WIECZÓR

Jesienne wieczory sprzyjają „babskim spotkaniom” i pogaduchom. Tym razem zaproponowaliśmy spotkanie ze stylistką paznokci i wizażystką  Justyną Dobryniewską – właścicielką studia wizażu w Strzelcach Krajeńskich. Justyna pokazała, w jaki sposób można wykonać samemu w domu manicure klasyczny. Ponadto każda z pań mogła skorzystać z bezpłatnego zabiegu parafinowego na dłonie. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania z badania analizy składu masy ciała w celu sprawdzenia zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, czy określenia wieku metabolicznego.

 

EDUKACJA TEATRALNA

13 listopada zaprosiliśmy najmłodszych na przedstawienie teatralne pt. „Wars i Sawa”. Spektakl ukazał ważną rolę przyjaźni, a także kierowania się w życiu codziennym zasadami etyki. Uwagę przykuwała autorska muzyka oraz bogata scenografia. Poprzez współudział i zabawę dzieci poznały znaczenie uczciwości i szacunku. Inscenizacja przybliżyła najmłodszym kulturę i tradycje związane z historią naszego kraju.

 

DZIEŃ POLSKI

Za nami obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku „Dzień Polski” łączył w sobie tradycję z współczesnością, a to za sprawą rozbudowanego programu, w którym uczestniczyli zarówno młodzi, jak i nieco starsi artyści.  Dzień 11 listopada rozpoczął się muzycznie, od Powiatowego Konkursu Piosenki Polskiej, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza u najmłodszych. W I kategorii wiekowej wystąpiło aż 19 uczestników. Jury w składzie: Dominika Frąckiewicz (przewodnicząca), członkowie: Jacek Filipek, Andrzej Kozajda postanowili nagrodzić 11 osób.

I kategoria wiekowa (roczniki 2001-2004 i dzieci młodsze)

I miejsce – Hanna Jagielska

II miejsce – Sofia Jelonkiewicz, Klaudia Chwirot

III miejsce – Maria Martin

Wyróżnienia: Julia Kowalew, Kornelia Gidek.

II kategoria wiekowa (roczniki 1998-2000)

I miejsce – Alicja Landy

II miejsce: Aleksandra Kuzajewska

III kategoria wiekowa (roczniki 1995-1986)

I miejsce – Monika Kuszkowska

II miejsce – Marta Rojewska

III miejsce – Maja Grańska

Tuż po zakończonym konkursie, w godzinach popołudniowych, odbyła się msza św. i złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym Osadników Wojskowych.

Tego dnia nie zabrakło smakowitych potraw polskich, a to za sprawą naszych stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich. O oprawę muzyczną zadbały chór „Pokolenia” z Glisna oraz zespoły: „Słowianki” działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniewicach, „Siedemnastka” z Klubu Garnizonowego w Wędrzynie oraz „Nie dajmy się” – grupa niezwykle charyzmatyczna z Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc i przygotowanie „Dnia Polski”.

 

BAL HALLOWEENOWY

W tym roku nie zabrakło w GOK-u dla najmłodszych imprezy halloweenowej.  Dzieci, zgodnie z tradycją, przyszły przebrane.  Przez całą imprezę wszystkim dopisywały humory, a to za sprawą licznych konkursów i zabaw, które angażowały zarówno dzieci, jak i rodziców.

 

SALA ANIMACYJNA

Rozszerzyliśmy ofertę kierowaną do najmłodszych mieszkańców gminy. W poniedziałek 6 października rozpoczęły się zajęcia w salce animacyjnej. Odbywać się będą dwa razy w tygodniu, w poniedziałki w godzinach 16:30 – 18:30 i środy w godzinach 17:00-19:00. Pani Mariola Berdowska, która prowadzi zajęcia, będzie proponować dzieciom różnego typu animacje tematyczne. Poza tym w salce znajduje się atrakcyjne dla dzieci wyposażenie, umożliwiające kreatywne spędzanie czasu. Wyposażenie w dużej mierze zostało sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dziękujemy.

 

EDUKACJA MUZYCZNA

W tym roku szkolnym, oprócz edukacji teatralnej, zaproponowaliśmy dzieciom edukację muzyczną. Pierwsza audycja była związana z muzyką polską. Celem koncertu było zapoznanie Naszych słuchaczy z polska muzyką, która rozsławiła Nasz kraj w Europie oraz na świecie. Wśród prezentowanych utworów można było usłyszeć dzieła Fryderyka Chopina, czy Henryka Wieniawskiego.

 

PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Biel i czerń nie są nudne” za nami, to już  7 edycja tego konkursu. Wpłynęło około 200 prac, jury wyłoniło 49 laureatów, których prace pokazaliśmy w ramach podsumowującej wystawy. Jest już naszą tradycją, że podsumowaniom konkursów plastycznych towarzyszy specjalnie przygotowywana scenografia. W tym roku na sali pojawiły się pająki i nietoperze- na pewno było czarno i biało, i na pewno nie było nudno. Wręczaniu nagród towarzyszyły występy instrumentalne i wokalne. Na pianinie zagrali Wojciech i Karina Gorączka, wokalistów działających przy GOK-u reprezentowały Hania i Paulina Jagielskie oraz Aleksandra Kuzajewska. Za rok zapraszamy na „kolorowy” konkurs „W świecie barw, fantazji i fantastyki”.

 

EDUKACJA TEATRALNA

1 października zaprosiliśmy najmłodszych na przedstawienie teatralne pt. „Pinokio” –przygotowane na podstawie bajki włoskiego prozaika Carla Collodiego. Opowiada ono o chłopcu, który jest ciekawy świata, ale i lekceważy przestrogi Świerszcza, po czym ucieka z domu. Na swojej drodze spotyka wiele postaci. Szybko jednak się przekonuje, że kłamstwo nie popłaca, a starszym należy się szacunek.

 

TEGOROCZNY SANDACZ ZŁOWIONY

W tym roku Sandacz założył czapkę z pawim piórem, bowiem impreza miała oprawę folkową. Tej tematyce podporządkowana była dekoracja sceny oraz występy amatorów. Specjalnie na tę okoliczność w Gminnym Ośrodku Kultury zawiązał się zespół Słowianki, w skład którego weszły nasze wokalistki. Kolejny raz wysłuchaliśmy działający w Gliśnie zespół NO NAME, gościliśmy też zespół ALEPAK z Goleniowskiego Domu Kultury. Tradycyjnie przeprowadzono Konkurs Grillowania, w tym roku w jednej kategorii OPEN. Poza profesjonalnym jury powołane zostało „jury społeczne” spośród uczestników imprezy.  Przyznano trzy tytuły laureatów –  Radio Plus Gorzów, Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic i Maria Grom z Jarnatowa. Folkowe jedzenie przygotowały miejscowe stowarzyszenia, nie zabrakło Szlaku Rękodzielników, wśród tej oferty pojawiły się działania warsztatowe- wyplatanie ze słomy, zdobienie tkanin metodą stempli oraz tkactwo. Wzorem ubiegłych lat Święto Sandacza zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Terytorialnego (oraz ze środków budżetu państwa 10%) w ramach Programu Operacyjnego  Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie)- Brandenburgia 2007-2013 w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej.

Działania projektowe to nie wszystko, dzięki partnerstwu z Gminą Lubniewice mogliśmy przeprowadzić wybory Miss Lubniewic 2014. Odbiorcy podziwiać mogli urok starych samochodów, smakować wyśmienitą zupę rybną oraz wysłuchać koncertu zespołu Piersi.

A my już zastanawiamy się nad myślą przewodnią następnego Święta Sandacza. Do zobaczenia za rok.

 

EDUKACJA TEATRALNA

10 sierpnia najmłodsi wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne „Kot w butach” przygotowane na podstawie bajki Charles’a Perrault’a. Spektakl przeplatany muzyką z wyjątkową scenografią i kostiumami przeniósł naszych widzów w baśniową atmosferę. Głównym przesłaniem baśni było zwrócenie uwagi na znaczenie takich wartości, jak przyjaźń, odpowiedzialność i szacunek. Humorystycznie potraktowano perypetie tytułowego bohatera, któremu udało się wyjść cało z opresji, dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym.

 

WEEKEND MŁODYCH

Za nami IV edycja Weekendu Młodych, który w tym roku odbył się w dniach 8-9 sierpnia na lubniewickim rynku w ramach projektu „Lubuskie Dobrze Rockuje”. Głównym celem projektu  jest promowanie i przede wszystkim wspieranie młodych artystów, którzy mają za sobą już doświadczenie sceniczne. Jak co roku podczas Weekendu Młodych, tak i tym razem w Lubniewicach rozbrzmiewały dźwięki najróżniejszej muzyki, m.in. rock, reggae, blues, punk. W piątkowy wieczór mogliśmy usłyszeć BULLFINCH – akustyczny projekt Jarka Gila, znanego zielonogórskiego muzyka, dla którego inspiracją są takie zespoły, jak Pearl Jam, Incubus, Days of the New. Wieczór zakończyło bluesowo-rockowe brzmienie w wykonaniu zielonogórskiej grupy DAY AFTER DAY. Sobotni koncert rozpoczęła grupa ASYMETRIA na czele z niezwykle energiczną i charyzmatyczną wokalistką Magdaleną Górską. Nieco łagodniejszy ton nadała TRANSPLANTACJA, która gra szeroko pojętą muzykę reggae.  Publiczność do czerwoności rozgrzała OFFENSYWA, młody, szczeciński zespół znany już chociażby z udziału w telewizyjnym programie MUST BE THE MUSIC.

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie koncertów, w szczególności Jackowi Filipkowi, który współpracuje z nami od kilku lat i wspiera nas w szerzeniu działań kulturalnych.

 

WAKACYJNE ANIMACJE

2 sierpnia 2014 r. na lubniewickim rynku odbyły się kolejne animacje dla dzieci. Tym razem motywem przewodnim były..wakacjeJ Nasze animatorki: Mariola i Ania, przygotowały dla najmłodszych mnóstwo różnych atrakcji angażując w zabawę także rodziców i opiekunów. Dzieci brały udział w konkursach, m.in. w konkursie tańca, czy budowaniu najwyżej wieży z klocków. Największe zainteresowanie wzbudziła zabawa, która polegała na losowaniu z worka przebrania, w którym należało się zaprezentować. Dla dzieci przewidziano także stanowiska animacyjne, takie jak malowanie buziek, czy stoisko z bańkami. Najmłodsi wykonali też wspólny rysunek na tzw. wężowej kartce prezentując swoje wakacje.

 

„PIOSENKA PRZYPOMNI CI…”

27 lipca na lubniewickim rynku rozbrzmiewała muzyka z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Mieliśmy okazję wysłuchać i obejrzeć niesamowite widowisko muzyczne w stylu retro w wykonaniu zespołu Artes Ensemble, w składzie: Joanna Piasecka (sopran), Marcin Hutek (baryton), Maria Radoszewska (skrzypce), Małgorzata Janaszek (wiolonczela), Andrzej Janaszek (fortepian). W ich repertuarze pojawiły się szlagiery kabaretowe, rewiowe dwudziestolecia międzywojennego, a także utwory miłosne podszyte delikatną nutką ironii subtelnych erotyków.  Nie zabrakło wszystkim dobrze znanych piosenek, takich jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Ada! To nie wypada!” niegdyś wykonywanych między innymi przez Lodę Niemirzankę, Aleksandra Żabczyńskiego, Hankę Ordonównę. Niezwykły poziom artystyczny, literacki, niezapomniane kreacje filmowe wykonawców tych utworów, uczyniły je nieśmiertelnymi, dzięki czemu bawią nas i wzruszają po dziś dzień.

 

PIRACI W LUBNIEWICACH

26 lipca w sobotnie popołudnie  na lubniewickim rynku było gwarno i wesoło, a to za sprawą piratów, którzy przybyli do Lubniewic, aby uatrakcyjnić czas naszym milusińskim. W programie pojawiły się gry i zabawy animacyjne, które polegały na wykonywaniu zadań sportowych, edukacyjnych  oraz twórczych. Dzieci brały udział w konkursach, podczas których należało wykazać się sprawnością. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

 

SPOTKANIE Z KULTURĄ ŁEMKOWSKĄ

12 lipca na lubniewickim rynku było niezwykle barwnie, a to za sprawą Burmistrza Lubniewic oraz Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Mieszkańcy naszej gminy oraz turyści zostali zaproszeni na „Spotkanie z Kulturą Łemkowską”, w ramach której zorganizowano jarmark rękodzielników, a także stoiska z produktami lokalnymi. W tym roku odwiedzili nas Państwo Kalarusowie (Pasieka „Pod Lasem” w Gliniku), którzy częstowali przepysznym miodem pszczelim, Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic z wypiekami domowej roboty, Andrzej Hoffa, który przygotował smaczną wędzoną rybę, Anna Krawiec, która oprócz ciasta w swoim asortymencie miała także syropy z mniszka lekarskiego i pędów sosny. Można było także spróbować wypieków i produktów serwowanych przez Stowarzyszenie Łemków. W ramach prowadzonych przez nich warsztatów prezentowano tradycyjne pisanki łemkowskie wykonane metodą batikową. Imprezę wzbogaciła obecność Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa, które serwowało potrawy z Kresów Wschodnich oraz tradycyjnie wypieczony chleb. Nie zabrakło też rękodzielników: Anny Barzyk, Janiny Kwietniewskiej, Marii Kronkowskiej, Stefana Habury. Przewidziano także stoisko dla najmłodszych, o których zadbały animatorki malując im buźki, natomiast dzieci mogły kolorować wybrane przez siebie rysunki, a także skosztować watę cukrową. Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa, który rozpoczął swoją działalność w 2000 roku. Grupa liczy 42 członków, którzy śpiewają łemkowski folklor w oparciu o oryginalne teksty i melodie przekazywane przez starsze pokolenia. Stroje w większości to również oryginalne łemkowskie gorsety, wyszywane bluzki i zapaski. Pozostałe elementy stroju uszyte są według starych wzorów i projektów naśladujących tradycje łemkowskie. Najważniejszym zadaniem zespołu jest kontynuacja, rozpowszechnianie i kultywowanie dawnych pieśni, zwyczajów i obyczajów łemkowskich.

 

HUGO SHOW

W sobotnie popołudnie na lubniewickim rynku rozgościł się sympatyczny Hugo, w tej roli Tomasz Niemirski, który rozbawił dzieci i dorosłych. Imprezę prowadzili: Andrzej Niemirski i Andrzej Krucz. Dla małych i dużych przygotowano liczne konkursy. Należało wykazać się wiedzą filmową, umiejętnościami tanecznymi, doskonałą dykcją godną prezentera, szybkimi i trafnymi skojarzeniami, a mamom zaproponowano wykazanie się umiejętnością zjadania kremowych ciastek bez użycia rąk. Zabawy i śmiechu nie brakowało. Prowadzący popisali się pomysłowością i wyśmienitym poczuciem humoru.

Już wkrótce kolejne animacje dla dzieci.

 

FOLKOWO W LUBNIEWICACH 

2 lipca w Lubniewicach wystąpiła grupa taneczna VIZBULITE z Łotwy. Koncert odbył się w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Tańca Folk Przystań 2014. Zespół przyjechał z małego miasteczka Sigulda, położonego nad rzeką Gauja. Każdej wiosny, nad jej brzegiem, rozkwitają błękitne kwiaty – anemony, co w języku łotewskim oznacza właśnie VIZBULITE, stąd nazwa zespołu. Grupa liczy ponad 200 tancerzy w wieku od 7 do 25 lat. W ich wykonaniu można było zobaczyć tradycyjne łotewskie tańce ludowe.

 

MUZYCZNE ROZPOCZĘCIE SEZONU LETNIEGO

W piątkowy wieczór rozpoczęliśmy letni sezon kulturalny w Lubniewicach. Jako pierwszy wystąpił zespół „Kamienie” w  składzie: gitara i śpiew – Kazimierz Godlewski; gitara solowa – Rysiek Druć; gitara basowa – Wojtek Stecyszyn;  perkusja – Szymon Szymkowicz. Zespół składa się z muzyków, których, pomimo różnicy wieku, łączy pasja do muzyki. Ich celem jest czerpanie przyjemności oraz satysfakcji ze wspólnego grania. Repertuar złożony był z coverów z lat 60. oraz 70. Zespół odświeżył utwory, które na zawsze zapisały się w naszej pamięci.

Drugi z koncertów był niewątpliwie popisem gitarowego mistrzostwa Roba Tognoniego. Ten wirtuoz gitary, wokalista, bluesman rozpoczynał swą karierę w Tasmanii, gdzie się urodził. Koncertuje od początku lat 80.  nie tylko w Australii. Regularnie można podziwiać jego kunszt w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, Ameryce Południowej. Pozostaje wierny swojej koncepcji muzycznej oraz wizji bluesa. Sam określa swój styl jako power blues- rock. Przez krytyków uważany jest za jednego z najoryginalniejszych artystów bluesowych. Tognoni nagrał 12 płyt autorskich, jest bywalcem najbardziej prestiżowych festiwali bluesowych na świecie, regularnie zdobywa na nich  nagrody muzyczne. Podczas polskiej trasy koncertowej towarzyszą mu uznani muzycy: Łukasz Gorczyca- bass, Tomek Dominik- perkusja.

 

SANDACZ 2014 STARTUJE

 Rozpoczęliśmy realizację kolejnej edycji projektu, który zostanie dofinansowany przez Euroregion „Pro Europa Viadrina” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie)- Brandenburgia 2007- 2013 w ramach „Europejskiej Współpracy Terytorialnej”.  Punktem kulminacyjnym projektu będzie impreza w dniu 16 sierpnia. Zaoferujemy odbiorcom degustację zupy z sandacza , stoiska miejscowych stowarzyszeń, które przygotują rybne niespodzianki, konkurs grillowania sandacza prowadzony przez Wojciecha Charewicza- znanego dziennikarza, a z zamiłowania kucharza, myśliwego, globtrotera, historyka i szachisty oraz mistrza w grillowaniu ryb. Nie zabraknie występów wokalnych naszych miejscowych wykonawców oraz gości z Niemiec. Atrakcją będą konkursy dla publiczności, warsztaty rękodzieła, doskonała konferansjerka oraz zabawa taneczna . W tym roku sandacz założy strój ludowy, bo będzie „na folkowo”.O pozostałe atrakcje zadba Urząd Miasta, który jest naszym partnerem. Będzie się działo…

Edukacja teatralna w GOK-u

9 czerwca zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami na przedstawienie teatralne pt. „Wilk i Zając na wakacjach”. W spektaklu wykorzystano postać Wilka i Zająca ze znanego i popularnego rosyjskiego filmu animowanego „Nu, Pagadi” („Ja Ci pokażę”) Wiaczesława Kotionoczkina. Spektakl zawierał wiele komicznych sytuacji i humoru słownego, co spodobało się najmłodszym. Ponadto przedstawienie miało na celu uczenie odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych. Do tego świetna gra aktorów, kolorowa scenografia, muzyka i stroje pozostawiły u dzieci niezapomniane wrażenia.

 

Rodzinny Dzień Dziecka w Lubniewicach

1 czerwca było przed GOK-iem gwarno i kolorowo. Impreza z okazji Dnia Dziecka ściągnęła do Lubniewic rodziców wraz ze swymi pociechami, którzy mogli korzystać z szeregu atrakcji przygotowanych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach oraz Urzędu Miasta. Dzieci mogły wysłuchać wystąpień najmłodszych, którzy na co dzień szkolą swój warsztat wokalny w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniewicach. Ponadto można było korzystać ze stoisk interaktywnych oraz włączać się do gier i zabaw animacyjnych oraz sportowych, a nawet postrzelać z łuku. Gościem specjalnym w tym dniu była Fizia Kieszonka, przy której dzieci nigdy się nie nudzą.

Impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, którzy dzielnie nas w tym dniu wspierali. Szczególne podziękowania należą się harcerzom z drużyny „Ciacho”,  Adrianowi Brońkowi oraz Kindze Kleńk. Dziękujemy także Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniewicach oraz Policjantom z Komendy Powiatowej w Sulęcinie, którzy przybyli do nas z wiernym psem, co wywoływało na twarzach dzieci piękny uśmiech. Dziękujemy sponsorom, dzięki którym można było sobie pozwolić na więcej atrakcji: Radzie Miejskiej w Lubniewicach oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniewicach.

 

Wernisaż wystawy Moniki Ralcewicz-Ciaiolo

Ten weekend dostarczył nam jeszcze jednego „dziecięcego” przeżycia- wernisaż wystawy, a raczej sama wystawa fotograficzna Moniki Ralcewicz- Ciaiolo. Zdjęcie to niesamowita możliwość wglądu w życie drugiego człowieka,  to zaklęcie chwili, która dzięki temu pozostaje… Ta wystawa dedykowana jest dzieciom, na zdjęciach utrwalono dziecięcy świat w różnych odsłonach- zabawy dziecięce, dziecięce radości i smutki, wreszcie oblicza dziecięcej przyjaźni. Głównymi modelami są dzieci artystki. Zdjęcia same w sobie są piękne, ale gdy przyjrzeć się ich treści… moc dopowiedzeń, moc refleksji, niezwykły świat. Wernisaż został zorganizowany w ramach akcji Nietuzinkowy Sąsiad- Monika Ciaiolo pochodzi z Lubniewic, obecnie mieszka w Toruniu, jest fotografem. Jej prace można oglądać na :

http://www.studiotutto.com/ oraz https://www.facebook.com/studiotuttofotografia

 

Edukacja teatralna

6 maja najmłodsi wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie bajki Charles’a Perrault’a. Spektakl przybliżył widzom piękno lasu i całej przyrody. W ramach edukacji dzieci mogły dowiedzieć się między innymi, jak zachować się w lesie, aby nie szkodzić jego mieszkańcom i pięknu natury.

 

Koncert Orkiestry Dętej

W ramach Majówki, 3 maja, mieliśmy okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej „Siedlice” w Gorzowie Wielkopolskim, która działa od 1960 roku. W okresie swojej działalności zespół uczestniczył w wielu festiwalach, przeglądach i konkursach. Orkiestra wykonuje bardzo zróżnicowany program- od muzyki poważnej, operetkowej, filmowej, folkowej, marszowej po światowe standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej. Osobnym rozdziałem jest muzyka sakralna. Obecnie zespołem dyryguje pan Grzegorz Krzeski. Koncert stanowił podsumowanie warsztatów, które odbywały się w Lubniewicach w Ośrodku Wczasowym „Kaczy Dołek”.

 

Wielkanocne animacje

Za nami „Wielkanocne animacje”, w ramach których pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Tego popołudnia uśmiech nie schodził z twarzy najmłodszych, którzy chętnie angażowali się w zabawy ruchowe, takie jak „Krowa”, „Kelner z jajkiem”, „Wyścigi rodzin”, czy zabawy z chustą animacyjną. Oprócz zabaw ruchowych, dzieci miały możliwość poćwiczenia sprawności manualnych, i tym samym pokolorowania ozdób wielkanocnych. Tradycją podczas animacji są piękne stroje, w których prezentują się nasi animatorzy. Tym razem dominowały stroje ludowe. Pod koniec zabaw, każdy z uczestników animacji otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

Za nami Powiatowy Konkurs Recytatorski

Za nami Powiatowy Konkurs Recytatorski, który z roku na rok, cieszy się coraz to większą popularnością. W tym roku odwiedziło nas aż 65 uczniów z różnych szkół, między  innymi z Krzeszyc, Lubniewic, Wędrzyna, ze Słońska. Najliczniejszą grupę stanowili najmłodsi, czyli uczestnicy I kategorii wiekowej (klasy I-III). Przy ocenie recytacji były brane pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretacja, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Jury w składzie: przewodnicząca – Hanna Stecyszyn, członkowie: Ewa Młyńczyk oraz Małgorzata Chołuj przyznało następujące nagrody:

Klasy I – III

Laureaci:
-Wiktoria Gizińska
-Antonina Taszarek
-Karolina Krajewska

Wyróżnienia:
-Anna Martin
-Zuzanna Chirkowska
-Martyna Nazwalska
-Paulina Zagrodnik
-Sebastian Środa
-Emilia Kuzajewska

Klasy IV – VI

Laureaci:
-Martyna Bazan
-Anna Aleksandrowicz
-Kamil Holeniewski

Wyróżnienia:
-Amelia Przybysz
-Szymon Cieciura
-Patryk Kluszczyk
-Konstanty Łukowski

Gimnazjum

Laureaci:
-Aleksandra Maziarska
-Agnieszka Kmita
-Grzegorz Kołodyński
-Alicja Landy

Wyróżnienia:
-Marcin Krawczyk
-Kinga Kleńk
-Piotr Czaplicki

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i ..zapraszamy za rok.

 

Warsztaty Filcu

W dniach 22 lutego  i 6 kwietnia2014r. odbyły się kolejne edycje warsztatów filcu. Zajęcia  były prowadzone w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej.

W pierwszej edycji grupa początkująca wykonywała między innymi  biżuterię, filcowe kwiaty, etui, a grupa zaawansowana nafilcowywała na mokro wzory na jedwabnych szalach. W kolejnej edycji powstała tylko grupa zaawansowana – Panie wykonywały kapelusze.

Kolejne warsztaty zaproponujemy jesienią.

 

Powiatowe eliminacje PRO ARTE

W marcu odbyły się powiatowe eliminacje do Lubuskiego Dziecięcego i Młodzieżowego Festiwalu Piosenki PRO ARTE 2014. „Mocna” ekipa spod Morwy i tym razem okazała się zwycięska. W dalszym etapie gminę Lubniewice będą reprezentowały: Alicja Landy, Monika Kuszkowska, Hanna Jagielska. Jury doceniło także naszą młodszą wokalistkę – Hannę Ciesielską, która wyśpiewała wyróżnienie.

 

Dzień Kobiet w rytmach latino

Co roku zapraszamy Państwa do GOK-u na Dzień Kobiet – imprezę tematyczną.

Pierwsze tego typu spotkanie przebiegało w klimacie PRL-u. Dwa lata temu odwiedził nas Alex Renart, artysta, który swoją karierę rozpoczynał w historycznej dzielnicy Paryża – Montmartre. W ubiegłym roku bawiliśmy się przy rytmach rock&rollowych, a tym razem w sali widowiskowej rozbrzmiewały rytmy latynoskie. Główną gwiazdą wieczoru był zespół Buenos Amigos- niezwykle energetyczna i żywiołowa grupa. W ich wykonaniu usłyszeliśmy największe przeboje muzyki latynoskiej i światowe superhity Gipsy Kings, Glorii Estefan, Vaya Con Dios, Jennifer Lopez, Los Lobos i wiele innych. Zespół od początku istnienia występuje w międzynarodowym składzie. Muzycy pochodzą z Kongo, Kamerunu i z Polski.

Podczas imprezy nie zabrakło smakołyków, które przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła, który nawiązując do tematyki imprezy, złożył paniom najserdeczniejsze życzenia i wręczył nietypowe kwiaty – kaktusy.

 

Babski wieczór

Kolejny „Babski wieczór” za nami. Tym razem spotkanie przebiegło pod hasłem „ Bądź piękna na wiosnę”. Warsztaty poprowadziła Anna Lechowicz – wizażystka, która uczyła każdą z pań perfekcyjnego makijażu. Wachlarz tematyczny był różnorodny. Dotyczył między innymi podstaw pielęgnacji skóry oraz jak przygotować skórę na wiosnę. Ania zdradziła wszystkim paniom sztuczki makijażowe, które pozwalają wydobyć piękno każdej kobiety. Omówiła także typy urody oraz przedstawiła trendy w makijażu na 2014 rok.

 

Babski Wieczór

Za nami, pierwszy w tym roku, Babski wieczór, w ramach którego zaproponowaliśmy paniom warsztaty „Życie malowane optymizmem”. Zajęcia poprowadził coach Przemysław Pieczyński. Dodatkowo można było skorzystać z badania analizy składu masy ciała i sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, masy mięśniowej, stopień nawilżenia organizmu, a także wiek metaboliczny.

Zapraszamy na kolejne „babskie” spotkanie. Tym razem 14 marca każda z pań będzie miała okazję nauczyć się perfekcyjnego makijażu. Ponadto dowiemy się, jakie trendy będą panowały w makijażu w sezonie wiosna/lato 2014, jak pielęgnować skórę na wiosnę oraz jak pielęgnować skórę makijażem.

Serdecznie zapraszamy!

 

Walentynkowy Recital

To był niezwykły wieczór…recital Moniki Kuszkowskiej pozostawił w nas, odbiorcach, niezatarte wrażenie. Monika, dla nas po prostu Monia, na zajęcia wokalne zaczęła chodzić prawie 5 lat temu. Kiedy przyszła, chciała śpiewać disco polo, a dzisiaj…jest świetną interpretatorką piosenki aktorskiej, literackiej. Budzi zachwyt swoją barwą głosu, dojrzałością interpretacyjną jury ogólnopolskich konkursów piosenki. Niebagatelne znaczenie dla rozwoju młodej wokalistki ma praca z instruktorem, panią Anną Kisielewicz, która wysoko stawia poprzeczkę swoim podopiecznym. Dzięki tej współpracy udało się przygotować recital niebanalny, na wysokim poziomie. Monika i Ania dopracowały go w każdym szczególe, była więc zmiana strojów, gra światłem. O szczegóły techniczne zadbał Marcin Krawiec. Nie zabrakło bardzo dobrej konferansjerki w wykonaniu Oli Góreckiej. Walentynkową oprawę recitalu przygotowała Mariola Berdowska. Goście mogli skorzystać z bufetu przygotowanego przez panią Annę Krawiec. A Monika śpiewała pięknie. Jej interpretacja utworów „Kiedy mnie już nie będzie”, „Wariatka tańczy”,  „Szyba”, „Boję się”, „Dobranoc Panowie” to prawdziwe cudeńka, wywołujące dreszcz u słuchaczy. Ta młoda osoba budzi podziw swoją dojrzałością, stylem muzycznym. To wokalistka, która ma szansę stać się osobowością. Recital zakończył się owacją na stojąco. Moniko, zasłużyłaś na to w pełni. Dziękuję członkom Klubu Seniora, którzy gromadnie przybyli na recital i uhonorowali Monikę w szczególny sposób. A czego zabrakło…Was, drodzy mieszkańcy Lubniewic, Waszych oklasków. Jeżeli nasze miasteczko jest perłą Ziemi Lubuskiej, to Monika jest na pewno perłą naszej miejscowości. Przegapiliście tak ważne dla niej wydarzenie, a przecież wszyscy powinniśmy wspierać rodzime talenty. Odebraliście sobie emocje, które zawsze towarzyszą kontaktowi ze sztuką „na żywo”, a ten recital był Sztuką. Smutne to trochę i zastanawiające.

 

Ferie „Pod Morwą”

Uśmiechnięte buzie dzieci, czyli o „Balu Przebierańców” słów kilka

13 lutego odbył się w GOK-u „Bal Przebierańców”. Tego dnia przybyły do nas postacie bajkowe, takie jak księżniczki, wróżki, duchy, a także policjanci, a nawet panowie z ochronyJ. Zawitała do nas także „Fizia Kieszonka”, która poprowadziła różne konkursy i zabawy, m.in. z wykorzystaniem chusty animacyjnej, śmieszne tańce-wyginańce oraz przebieranki-wygłupianki. Śmiechu było co niemiara. Pani Nutka zadbała o oprawę muzyczną. Można było usłyszeć wszystkim znane piosenki, takie jak „Jedzie z pociąg z daleka”, czy „Kaczuchy”. Klaun i czarownica zaprosili dzieci do specjalnie przygotowanych stoisk, przy których można było samodzielnie wykonać maski lub pomalować twarze. Jednym słowem dużo zabawy i uśmiechu. Pod koniec balu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

O wartościach patriotycznych „Pod Morwą”, czyli edukacji teatralnej ciąg dalszy

12 lutego zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami na przedstawienie teatralne oparte na znanej legendzie opowiadającej o powstaniu państwa polskiego. Spektakl opowiadał o trzech książętach, którzy po wspólnym polowaniu rozdzielili się i każdy z nich udał się w inną stronę w poszukiwaniu najlepszego miejsca na założenie państwa. Rus wyruszył na wschód, Czech na południe, a Lech, za namową ducha puszczy – Żubra, został na wskazanej przez niego ziemi, gdzie założył państwo polskie i budował jego stolicę – gród Gniezno.

Spektakl uczy patriotyzmu, uwrażliwia na takie symbole polskości, jak flaga narodowa, godło i hymn państwowy.

 

Balonowa kraina

        11 lutego zawitał do nas Pan Balonik i zaprosił dzieci oraz rodziców do wspólnej balonowej zabawy. Było wykręcanie z balonów stworków i zwierzaków oraz zabawy ruchowe z wykorzystaniem balonów. Uczestnicy zaangażowali się też w przygotowanie balonowej dekoracji na bal przebierańców, który już w czwartek. Pan Balonik okazał się świetnym wodzirejem zabaw, spotkał się z aplauzem dzieci. Ponad pięćdziesięcioro balonowych amatorów wyszło z uśmiechniętymi buziami i oczywiście balonowymi prezentami.

 

Magiczne popołudnie

W poniedziałkowe popołudnie (10.02) do Gminnego Ośrodka Kultury zawitała magia…rozczarowali się jednak Ci, którzy oczekiwali bardzo zwyczajnego Magika. Tego popołudnia każdy mógł czarować. Zaczęło się od wyczarowania bardzo osobistej przypinki- butona. Każde dziecko, a najmłodsze z pomocą rodziców, projektowało swój rozpoznawczy, indywidualny znak. Z tego projektu wyczarowywany był buton. Następne czary dotyczyły tworzenia papierowych zwierzątek- czary nie miały końca, pomysły mnożyły się. Przerywnikiem były kreatywne gry i zabawy, które szczególnie przypadły do gustu najmłodszym. Popołudnie kończyło się pokazem magicznych sztuczek, które każdy mógł wykonać. Zarumienione twarze dzieciaków i błyszczące oczy świadczyły o zadowoleniu.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinansowanie oferty na ferie zimowe w kwocie 2000 zł. 

 

Gwiazda piosenki liryczno-optymistycznej w Lubniewicach

18 stycznia zawitała do Lubniewic Patrycja Kosiarkiewicz – kompozytorka, ceniona autorka tekstów, wokalistka oraz liderka zielonogórskiego zespołu „Effortless”.

Patrycja ma na swoim koncie pięć płyt. Jednak największy sukces komercyjny odniósł album „Bajeczki” (1997), który oprócz nagród, takich jak Playbox, Indywidualność Roku oraz nominacja do nagrody Fryderyk, przyniósł dwa wielkie hity: „Jak ja wierzę” i „Radosny”.

Patrycja uchodzi za mistrzynię pozytywnych emocji. Nazywana jest też gwiazdą piosenki liryczno-optymistycznej, o czym można było się przekonać podczas koncertu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniewicach. Wokalistka oczarowała wszystkich swoim głosem. To z pewnością jeden z tych koncertów, które na długo zostają w pamięci.

Zachęcamy Państwa do tego, by bliżej poznać artystkę, której pasją jest nie tylko muzyka. Patrycja jest też stałą felietonistką miesięcznika „Superlinia” oraz prowadzi blog pod nazwą „życie pani piosenkarki” (patrycja.pl).

 

Za nami 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Podobnie, jak w ubiegłych latach, i w tym roku włączyliśmy się w organizację 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze były zbierane na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Program imprezy był bogaty i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaczęliśmy od pokazów strażackich, które  przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna w Lubniewicach. Następnie zaproponowaliśmy blok artystyczno-muzyczny, na który składała się różnorodna muzyka w wykonaniu zespołów „Bezsensu” z Zielonej Góry, „Kanaan Dub Band” ze Skwierzyny, „No Name” z Glisna oraz wokalistów działających na co dzień przy GOK-u. Tradycją tego dnia jest  „Światełko do nieba”. Tu podziękowania należą się grupie Four Fires, w wykonaniu której mogliśmy obejrzeć pokaz ognia.

I choć nie jesteśmy sztabem głównym, to udało nam się uzbierać 1546, 31 zł i 6,36 euro.

Dyrektor GOK-u wraz z pracownikami składają podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację imprezy. Dziękujemy harcerzom, OSP Lubniewice, Jackowi Filipkowi za owocną współpracę, wokalistom GOK-u, zespołom, grupie Four Fires za niezapomniany pokaz ognia, Ani i Marcinowi Krawcom, Adrianowi Brońkowi za piękne fotografie.

 

Spektakl teatralny „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Nowy Rok rozpoczęliśmy od edukacji teatralnej. Zaprosiliśmy najmłodszych wraz z rodzicami na spektakl pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który jest adaptacją znanej bajki braci Grimm.  Bajka uczy, że warto pomagać innym i przestrzega przed łatwowiernością w stosunku do obcych.

 ROK 2013

Edukacja teatralna wśród najmłodszych

Dnia 9 grudnia 2013r. GOK w Lubniewicach zaprosił najmłodszych wraz z rodzicami na spektakl teatralny pt. „Dwie Dorotki”, który jest  adaptacją baśni braci Grimm, znanej też pod tytułem „Pani Zima”.  Spektakl uczy, że człowiek dobry, uczynny i pracowity w przeciwieństwie do leniwego i chciwego, może być szczodrze wynagrodzony przez los.

 

Kulturalna jesień w Lubniewicach

GOK w Lubniewicach przygotował bogatą i różnorodną ofertę na okres jesienny.

9 listopada odbył się DZIEŃ POLSKI – impreza cykliczna, w ramach której zorganizowaliśmy Powiatowy Konkurs Piosenki Polskiej, pokaz kawalerii polskiej i pojazdów militarnych, spotkanie z potrawą polską oraz „Polska Pieśń”, czyli przegląd chórów i zespołów folklorystycznych.

16 listopada zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców gminy Lubniewice do obejrzenia spektaklu teatralnego „Upiór w kuchni” w wykonaniu amatorskiego teatru „A CO MI TAM”. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Anną Kuźmińską-Świder. Swą konwencją nawiązywało do czarnego, angielskiego humoru. (wstęp bezpłatny).

Pod koniec listopada (22.11.2013r.) rozpoczęliśmy cykl spotkań „Babskie wieczory”. Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem „Bożonarodzeniowe nakrycie stołu”. Agnieszka Jeger, florystka, zaprezentowała piękne, świąteczne nakrycie stołu w kilku odsłonach: biel, srebro, czerwień ze złotem, a nawet w kolorze czerni.

 

Dzień Polski

Za nami DZIEŃ POLSKI – impreza organizowana od kilku lat w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach pod hasłem „Od historii i tradycji po współczesność”. W tym roku w ramach  imprezy zorganizowaliśmy Powiatowy Konkurs Piosenki Polskiej, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Jury konkursu pod przewodnictwem Dominiki Frąckiewicz, nagrodziło najlepszych wokalistów, pośród których znaleźli się także reprezentanci GOK-u: Hanna Ciesielska, Hanna Jagielska, Alicja Landy, Monika Kuszkowska.

Tego dnia można było także zobaczyć pokaz kawalerii polskiej  i pojazdów militarnych w wykonaniu Lubuskiego Oddziału Kawalerii w Barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz Grupy Militarnej z Lubniewic.

Dzień Polski to także czas poświęcony spotkaniu z potrawą  polską, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu stowarzyszeń oraz kół gospodyń, które działają na terenie Powiatu Sulęcińskiego. To czas na rozmowy, na wymianę doświadczeń, ale przede wszystkim na kosztowanie smakowitych potraw, takich jak żurek, bigos, pierogi.

Uwieńczeniem imprezy był koncert chórów i zespołów folklorystycznych. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością: zespół „Echo” z Jarnatowa, chór „Pokolenia” z Glisna, zespół „Lubniewiczanki” oraz specjalny gość – zespół „Nie dajmy się”, który na co dzień działa przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Tursku.

Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dnia Polski. Dziękujemy zespołom, stowarzyszeniom, kołom gospodyń, Lubuskiemu Oddziałowi Kawalerii w Barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz Grupie Militarnej z Lubniewic.

 

Wakacyjna edukacja wśród najmłodszych

11 sierpnia na lubniewickim rynku odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”. Spektakl przybliżył widzom piękno lasu i całej przyrody. Przedstawienie było interaktywne, angażujące widzów do współtworzenia akcji. Dzieci z pewnością wiele mogły się nauczyć, m.in. tego, żeby nie być zbyt ufnym wobec nieznajomych, oraz jak należy zachowywać się w lesie, aby nie szkodzić jego mieszkańcom i pięknu natury.

 

„Dżemowe” granie w Lubniewicach

Lubniewicki rynek gościł w piątkowy wieczór zespół „JAM BAND Tribute to Ryszard Riedel”. Jest to projekt poświęcony twórczości zespołu Dżem.

 

Zagrali w składzie:

Łukasz „Łyczek” Łyczkowski – vocal

Łukasz „Łabędź” Łabęcki – gitara prowadząca

Grzegorz „Johny” Szkiela – gitara

Rafał „Rafik” Siwak – gitara basowa

Grzegorz Kasperowicz – perkusja

Arkadiusz „Lonek” Jurasz – klawisze

Jacek „Jaco” Filipek – instrumenty perkusyjne „przeszkadzajki”

 

Jak widać tylko perkusista nie ma „ksywki”, więc może czas żeby przestał się „wyróżniać”?

Z pewnych źródeł wiem, że w najbliższym czasie do zespołu dołączy jeszcze saksofonista.

Sam koncert zbiegł się z 19. rocznicą śmierci Ryszarda Riedla, która minęła 30 lipca. Zespół zagrał wszystko to, co najlepsze, ponadczasowe utwory w bardzo dobrych aranżacjach. Publiczność świetnie się bawiła śpiewając razem z Łukaszem „Łyczkiem” Łyczkowskim.

Chyba nikogo już nie dziwi, że całe pokolenia znają teksty na pamięć, skoro w setce przebojów wszech czasów jest aż siedem utworów Dżemu. Koncert poświęcony ich twórczości był po wskroś udany. Kawał dobrej muzyki w znakomitym wykonaniu. Wokalista natomiast po raz kolejny udowodnił, że jego pozycja na rynku muzycznym jest coraz mocniejsza i głośno „puka” do krajowej czołówki. Koncert w Lubniewicach był tego kolejnym przykładem.

 

Madman

Źródło: http://sulecin24.pl/dzemowe-granie-w-lubniewicach/

 

Weekend Młodych w Lubniewicach

Weekend Młodych w Lubniewicach to cykliczna impreza skierowana do młodych ciałem i duchem. Pierwszy dzień (26 lipca) przebiegał w rytmach rock&rollowych, a to za sprawą Jimmy’ego Gee i jego bandu, którzy przyjechali do nas z Niemiec. Do późnego wieczora rozbrzmiewały też rytmy latynoskie i klubowe brzmienia. Imprezę rozkręciła DJ Marta.

Następnego dnia gościliśmy młodą, utalentowaną wokalistkę ze Szczecina – Alicję Adamowicz, która wprowadziła wszystkich w melancholijny nastrój. Nieco mocniejszych wrażeń dostarczyły zespoły z Zielonej Góry: Sharon (trio żeńskie) i Muzzolla, które sprawiły, że wszyscy zgromadzeni na lubniewickim rynku ruszyli do tańca.

Weekend młodych dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

 

PROJEKT „LUCIOPERKA. ŚWIĘTO SANDACZA. LUBNIEWICE 2013” ROZPOCZĘTY

Od lipca rozpoczęliśmy realizację projektu, który zostanie dofinansowany przez Euroregion „Pro Europa Viadrina” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie)- Brandenburgia 2007- 2013 w ramach „Europejskiej Współpracy Terytorialnej”. Punktem kulminacyjnym projektu będzie impreza w dniu 17 sierpnia. Zaoferujemy odbiorcom warsztaty w przygotowaniu zupy z sandacza połączone z degustacją, stoiska miejscowych stowarzyszeń, które przygotują rybne niespodzianki do degustacji, konkurs grillowania sandacza prowadzony przez Wojciecha Charewicza- znanego dziennikarza, a z zamiłowania kucharza, myśliwego, globtrotera, historyka i szachisty oraz mistrza w grillowaniu ryb. Nie zabraknie występów wokalnych naszych miejscowych wykonawców oraz gości z Niemiec. Atrakcją będą konkursy dla publiczności, doskonała konferansjerka oraz zabawa taneczna „Niezapomniany dancing”. Cała impreza nawiązuje stylistycznie do okresu, kiedy prym wiodły wczasy FWP.O pozostałe atrakcje zadba Urząd Miasta, który jest naszym partnerem.

 

ODKRYWANIE LUBNIEWIC, CZYLI WAKACYJNA GRA TERENOWA

W tym roku nasze wakacyjne animacje są kierowane do różnych wiekowo odbiorców i mają charakter warsztatowy. Za nami warsztaty balonowe. W ubiegłym tygodniu, 17 i 19 lipca, odbyły się warsztaty adresowane do starszych dzieci. Odbiorcy poznali zasady tworzenia gier terenowych i przystąpili do działań w grupach pod okiem instruktora Przemysława Pieczyńskiego oraz druhny Ani Krawiec. Ważnym aspektem było przygotowanie własnej oferty, pokazanie Lubniewic okiem młodych mieszkańców. W rezultacie działań powstały dwie gry, ich szlakiem ruszyli uczestnicy warsztatów w piątek. W sierpniu planujemy warsztaty, na których powstawać będzie gra planszowa o Lubniewicach.

 

ŚWIT ŻYWYCH MUZYKÓW

13 lipca na lubniewickim rynku gościliśmy zespół Świt Żywych Muzyków z Warszawy. Mieliśmy okazję usłyszeć współczesną wersję utworów charakterystycznych dla kultury warszawskiej i wykonywanych gwarą warszawską. Zostaliśmy przeniesieni w klimat miejskich knajpek z tradycyjnymi potańcówkami. Tego jeszcze u nas nie było.

 

Wakacje-animacje na Lubniewickim Rynku

6 lipca Lubniewicki Rynek tętnił życiem, a to za sprawą wakacyjnych animacji dla dzieci. Tym razem Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach zaproponował najmłodszym warsztaty balonowe, podczas których można było uczyć się skręcać z baloników różne rzeczy, m.in. kwiatki oraz zwierzaczki. Warsztatom towarzyszyły muzyka oraz zabawy przy wykorzystaniu chusty animacyjnej. Ten kolorowy i lekki spadochron pozwala organizować zabawy integrujące dzieci. Uczy poczucia rytmu, doskonali refleks oraz spostrzegawczość, a także zaprasza do współdziałania.

Tego pięknego, sobotniego popołudnia swoje rękodzieło prezentowali także nasi lokalni artyści, którzy będą gościć na Lubniewickim Rynku w każdą sobotę w okresie wakacyjnym.

 

Dni Województwa Lubuskiego

W dniach 29-30 czerwca obchodzono Dni Województwa Lubuskiego. Bogaty program artystyczny wskazywał na to, iż różnorodność jest największym potencjałem naszego województwa. Gorzowski bulwar tętnił życiem, głównie za sprawą młodych artystów. Nie zabrakło też reprezentacji z Lubniewic. Nasze miasto godnie reprezentowała Hanna Jagielska, która na co dzień uczy się śpiewu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniewicach.

 

Popołudnie z folklorem muzycznym i tanecznym w Lubniewicach

29 czerwca gościliśmy w Lubniewicach zespoły folklorystyczne, które zawitały do nas w ramach XVIII Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego „Nad Iną” w Goleniowie. Mieszkańcom Lubniewic zaprezentowały się zespoły „Melodia” z Litwy oraz „Hopsani” z Estonii. Zespół „Melodia” z Wilna istnieje już 17 lat, w skład grupy wchodzi 40 dziewcząt i chłopców. W ich wykonaniu można było posłuchać polskich i litewskich utworów. Natomiast grupa „Hopsani” przedstawiła program taneczno-aktorski.

 

XVIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Nad Iną” nie mają charakteru konkursowego. Ich celem jest stworzenie możliwości nawiązania bliższych znajomości przez uczestników, a także popularyzacja różnorodności folkloru muzycznego i tanecznego. W ramach Spotkań zespoły chętnie występują gościnnie w innych miejscowościach, przez co mają możliwość poznania regionów, historii oraz polskich tradycji.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera projekt „Zachodniopomorskie Forum Kultury – sieć animatorów w działaniu

– odsłona druga”.

Pod kierunkiem artysty z Hajnówki – Jarosława Perszko rozpoczęliśmy cykl 12 działań animacyjnych, zbierając gipsowe odlewy. Pracują nad tym ośrodki i domy kultury, fundacja i organizacje z Darłowa, Goleniowa, Kalisza Pomorskiego, Kamienia Pomorskiego, Pełczyc, Sławna, Szczecina, Ustki, Wierzchowa, Złocieńca

i nasz Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach. Pierwszą akcję zatytułowaną „linie życia naszych mieszkańców” zorganizowaliśmy 22 czerwca w ramach Nocy Świętojańskiej. Oprócz pracowników GOK-u do akcji włączyli się także harcerze

i wolontariusze, za co bardzo dziękujemy.

W działaniu, pt.”Cases” zbierzemy w sumie ponad dwa tysiące odcisków dłoni, które zostaną wkomponowane w specjalnie wykonane skrzynie, które przyjechały do nas aż z Białegostoku. Powstała instalacja będzie miała swoją premierę 7 października w Złocieńcu. Będzie można ją zobaczyć również w 11 miejscowościach województwa zachodniopomorskiego, ale także i u nas w Lubniewicach. Ponadto wyeksponowana zostanie w 2016 roku we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury.

Zachodniopomorskie Forum Kultury skupia kilkanaście aktywnych ośrodków kultury i stowarzyszeń działających w obszarze kultury. Po raz drugi otrzymaliśmy dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt, którego ideą jest wzmocnienie i rozszerzanie współpracy między instytucjami oraz wymiana doświadczeń.

Grupa 20 animatorów zakończyła właśnie udział w czteromiesięcznym cyklu warsztatów, które odbywały się od marca do czerwca w Starej Studnicy, gm. Kalisz Pom. Warsztaty prowadzili menadżerowie kultury, działający w najlepszych instytucjach kultury w Polsce i Europie.

 

GMINNY DZIEŃ DZIECKA W LUBNIEWICACH

1 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach została zorganizowana impreza z okazji Dnia Dziecka. Tego wyjątkowego dnia na dzieci czekało sporo atrakcji i niespodzianek, m.in. interaktywne stoiska: malowanie twarzy, zdobienie ciasteczek, zdobienie ramek fotograficznych, wyrabianie biżuterii. Każde dziecko otrzymało balony oraz watę cukrową. Impreza rozpoczęła się od występu młodych artystów, którzy na co dzień rozwijają swoje pasje i talenty w GOK-u, uczęszczają na zajęcia wokalne, plastyczne oraz instrumentalne. To był także świetny moment na to, żeby dzieci zapoznały się z instrumentami i posłuchały ich brzmień. Można było posłuchać gitarzystów, czy zobaczyć kwartet saksofonowy. Tego dnia nie zabrakło też imprez sportowych, w które zaangażowali się zarówno Zespół Szkół Samorządowych w Lubniewicach, jak i Klub Sportowy „Lubniewiczanka”. Przygotowano różne konkurencje i konkursy, takie jak Konkurs żonglerki piłką, Konkurs wiedzy o piłce nożnej. Wśród wszystkich uczestników konkursów została wylosowana nagroda główna (hulajnoga), którą otrzymał Janusz Kiepiela (nagroda ufundowana przez Klub Sportowy „Lubniewiczanka”).

Ponadto dzieci mogły zobaczyć samochody służb specjalnych, m.in. wóz policyjny, wóz Ochotniczej Straży Pożarnej, czy Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie.

W imprezę zaangażowało się sporo osób i instytucji, za co wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Sponsorzy:

Księgarnia w Lubniewicach

Wioletta Bernadeta Białek (Glisno)

Rada Gminy Lubniewice

Bank Spółdzielczy z siedzibą w Ośnie Lubuskim

Sklep Wielobranżowy „Żaczek” (Czarnów)

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Urząd Miejski w Lubniewicach

Partnerzy:

spół Szkół Samorządowych w Lubniewicach

Klub Sportowy „Lubniewiczanka”

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Lubniewicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubniewicach

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie

 

Szczególne podziękowania należą się harcerzom, którzy zawsze bardzo chętnie angażują się w tego typu imprezy, oraz wolontariuszom działającym na co dzień przy Zespole Szkół Samorządowych w Lubniewicach.

 

KONCERT NA LWOWSKĄ NUTĘ

17 maja gościliśmy w GOK-u kapelę „Lwowska Fala”, która jest stałym uczestnikiem Akademii 3 Maja oraz 11 listopada organizowanych przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Kilkakrotnie była też uczestnikiem Festiwali Kultury Polskiej we Lwowie oraz Kresowej w Mrągowie.

Kapela w swoim repertuarze, oprócz piosenek lwowskich, ma piosenki polskie, biesiadne, patriotyczne oraz religijne. Większości piosenek lwowskich towarzyszyły potańcówki w stylu walca, sztajerka w wykonaniu solistów kapeli. Dzięki sentymentalnemu koncertowi można było posłuchać utworów, które wykonywali Szczepko, Tońko wraz z Władą Majewską.

O Lubniewicach coraz głośniej…

Od 4 lat w Lubniewicach istnieje miejsce, w którym dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty w różnych kierunkach i dziedzinach. Gminny Ośrodek Kultury zachęca do udziału m.in. w zajęciach edukacyjnych: plastycznych, dziennikarskich, fotograficznych oraz muzycznych. Dzięki tym zajęciom młodzież ma szanse zdobywać doświadczenie i wyjeżdżać do dużych miast, brać udział w festiwalach, konkursach, konkurować z najlepszymi. I tak też się dzieje. Wizytówkę naszego miasta stanowi rozśpiewana młodzież, która podczas zajęć wokalnych prowadzonych przez panią Annę Kisielewicz, zdobywa umiejętności z zakresu emisji głosu, pracy z mikrofonem, czy nagrań studyjnych. Tylko w samym 2013 r. zdobyliśmy kilka nagród. Podczas powiatowych eliminacji PRO ARTE 2013, nagrody otrzymały: Alicja Landy, Monika Kuszkowska, Hanna Jagielska, Maja Grańska. Na etapie wojewódzkim PRO ARTE wyróżnienie zdobyła Hanna Jagielska. Natomiast 17 maja nasze miasto reprezentowała Monika Kuszkowska. Brała udział w VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o „Złotą Sosnę” w Drezdenku zdobywając główną nagrodę. Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i mamy nadzieję, że dzięki nim o Lubniewicach będzie głośno w całej Polsce.

 

BABSKI WIECZÓR W GMINNYM OŚRODKU KULTURY „POD MORWĄ”

W LUBNIEWICACH

Dnia 10.05.2013r. Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach zaprosił wszystkie panie na popołudnie pełne relaksu i niespodzianek. Tym razem gościliśmy panią Iwonę Korsak – kosmetyczkę i właścicielkę salonu „Atelier Urody” z Gorzowa Wlkp. Tematem spotkania był letni makijaż. Każda z pań mogła określić swój typ urody i dopasować odpowiednią kolorystykę tak, aby latem móc prezentować się pięknie. Podczas spotkania propagowane było zdrowe, i w ostatnim czasie coraz popularniejsze, opalanie natryskowe. Ponadto gościła u nas także psycholożka, pani Jolanta Szynkarczuk, która podpowiadała, jak można znaleźć drogę do wewnętrznej równowagi oraz jak radzić sobie ze stresem w czasach, kiedy wszyscy żyją w pośpiechu i biegu.

To ostatnie tego typu spotkanie w tym sezonie. Jednak już dzisiaj zapraszamy na „Babskie wieczory”, do których powrócimy jesienią.

Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach

w Zachodniopomorskim Forum Kultury

ZFK po raz drugi otrzymało dotację na projekt ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tym razem liderem projektu jest Złocieniecki Ośrodek Kultury.

Ideą projektu jest wzmocnienie i rozszerzenie sieci, którą na dzień dzisiejszy tworzą ośrodki i domy kultury, fundacja i organizacje z Darłowa, Goleniowa, Kalisza Pomorskiego, Kamienia Pomorskiego, Lubniewic, Pełczyc, Sławna, Szczecina, Ustki, Wierzchowa i Złocieńca.

Pod kierunkiem ekspertów i trenerów rozwijane są umiejętności animatorów, którzy zgłosili się do projektu.

Zakończyły się już dwa z czterech cykli spotkań warsztatowych, które odbywają się w Starej Studnicy w gminie Kalisz Pomorski. Natomiast w Darłowie odbyło się jedno z dwóch seminariów.

Pierwsze warsztaty upłynęły bardzo szybko. Pewnie wynika to z tego, że tematem przewodnim spotkania był warsztat z zarządzania czasem. Prowadziła je Magdalena Dąbrowska – trenerka i konsultantka prowadząca szkolenia z zakresu rozwoju osobistego. Drugie wydarzenie to seminarium w Darłowie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów ekspertów na temat sztuki dla społeczności oraz jej roli w przestrzeni publicznej. Głos zabrała Marta Żakowska – antropolożka i animatorka kultury, redaktor Magazynu Miasta oraz prof. Jacek Dominiczak architekt i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolejny cykl warsztatów upłynął pod hasłem działań kreatywnych, które poprowadziła Dorota Izdebska – nauczycielka i artterapeutka. Przy pomocy zwykłej foli i samoprzylepnej taśmy bezbarwnej animatorzy uczyli się jak robić odlewy wybranych form przedmiotów i części ciała.

Działania animatorów wspiera Jarosław Perszko – artysta rzeźbiarz, instalator i performer, pod okiem którego animatorzy wypracowują wspólną metodę animacji w przestrzeni publicznej. Wypracowaną metodę animatorzy sprawdzą w praktyce wraz z mieszkańcami swoich miast i miejscowości. Animacje w przestrzeni publicznej odbędą się jednocześnie w tym samym dniu i czasie u wszystkich trzynastu partnerów projektu. Powstanie duża instalacja, która oprócz tego, że wędrować będzie do partnerskich miejscowości ZFK zgłoszona zostanie również do programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.

Kolejne spotkanie warsztatowe już od 13 maja. Animatorzy będą pracować nad dynamiką wydarzenia oraz poznawać współczesne trendy w oświetleniu scenicznym.

Więcej informacjii: www.zok.zlocieniec.pl

Źródło: Złocieniecki Ośrodek Kultury

 

IV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

17 kwietnia 2013r. odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Z roku na rok zainteresowanie konkursem jest coraz większe, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, uczniów klas I-III Szkół Podstawowych. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie uczniów poezją. Prezentacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Hanna Stecyszyn – przewodnicząca oraz Małgorzata Chołuj – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Na ostateczną ocenę jury składało się kilka elementów, takich jak: interpretacja, dobór repertuaru, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, natomiast zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Po wysłuchaniu 28 uczestników jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

KATEGORIA – KLASY I-III

I miejsce – Oliwia Zagrodnik

II miejsce – Zbigniew Warsztocki

III miejsce – Amelia Przybył, Wiktoria Kozioł

WYRÓŻNIENIA: Alicja Grzelachowska oraz Sebastian Środa

 

KATEGORIA – KLASY IV-VI

I miejsce – Eliza Cierech

II miejsce – Agata Biernacka

III miejsce – Maciej Jagiełło

 

WYRÓŻNIENIA: Magdalena Lichman, Aleksandra Kuzajewska

KATEGORIA – KLASY GIMNAZJALNE

I miejsce – Kinga Kleńk

 

WYRÓŻNIENIE: Kacper Koper

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy :)

 

„W KRAINIE BAŚNI I BAJEK”

12 kwietnia po raz kolejny odbyły się zabawy animacyjne dla dzieci. Tym razem animatorzy zaprosili przedszkolaków wraz z rodzicami do „Krainy Baśni i Bajek”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w różnych zabawach. Układały klocki, niczym Bob Budowniczy, podobnie jak Kopciuszek oddzielały groch od fasoli. Na podstawie wysłuchanego fragmentu zgadywały, z jakiej bajki on pochodzi. Spotkanie zakończyło się konkursem plastycznym, podczas którego dzieci malowały swoją ulubioną postać bajkową.

 

WĘDRUJĄCA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA JANUSZA POŁOMA „PEJZAŻ Z WĘDROWCEM”

Gminny Ośrodek Kultury po raz pierwszy zainicjował wystawę, która wędrować będzie po instytucjach kultury zrzeszonych w Forum Zachodniopomorskim.

W dniu 5 kwietnia odbył się u nas wernisaż wystawy Janusza Połoma.

Autor urodził się w 1950 roku w Toruniu. Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Bywa poetą. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Przez wiele lat przebywał i tworzył poza krajem, w Kanadzie i Meksyku. Do Polski wrócił w 2001 roku. Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Uczy fotografii na Wydziale Sztuki. Mieszka w rodzinnym domu w gminie Gietrzwałd. Na cykl „Pejzaż z Wędrowcem” składa się 15 zdjęć. Postać Wędrowca wydaje się być wyalienowana z otoczenia, to człowiek znikąd. Jego wędrówka ma zarówno wymiar dosłowny, jak i metaforyczny- wędrowanie w czasie. Prezentowane prace mają niezwykły wymiar artystyczny, wręcz malarski.

Z Lubniewic wystawa trafi do Goleniowa, później do Kalisza Pomorskiego i Pełczyc.

 

BABSKI WIECZÓR W LUBNIEWICACH

Za nami kolejny „Babski wieczór”, podczas którego panie mogły miło spędzić czas. Tym razem można było się dowiedzieć, jak pielęgnować dłonie, oraz jak wykonać masaż dłoni. Tę część warsztatową poprowadziła Emilia Szczepaniak. Natomiast Sylwia Wiszniewska, właścicielka salonu fryzjerskiego w Krzeszycach, opowiedziała o pielęgnacji włosów. Każda z pań miała możliwość skorzystania z sauny – zabiegu nawilżającego na włosy. Niektóre panie zdecydowały się na wiosenną metamorfozę i oddały się w ręce Sylwii. Wśród uczestniczek wieczoru zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez perfumerię SEPHORA.

 

ROZŚPIEWANE LUBNIEWICE

Za nami powiatowe eliminacje Lubuskiego Dziecięcego i Młodzieżowego Festiwalu Piosenki. Pierwszy etap, który odbył się w Sulęcinie, zakończył się dla nas sukcesem. W najmłodszej grupie wiekowej (roczniki 2003 – 2006) tytuł laureata otrzymała Hanna Jagielska, natomiast w kategorii III (roczniki 1997-1999) oraz IV (1998-1996) wyróżnienie otrzymała Maja Grańska, a tytuł laureata zdobyły: Alicja Landy oraz Monika Kuszkowska. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

KINO ORANGE W LUBNIEWICACH

10 marca zawitało do Lubniewic największe objazdowe kino Orange, a wszystko po to, by mieszkańcy naszej gminy mogli obejrzeć najnowsze produkcje filmowe. Wśród propozycji filmowych nie zabrakło tych, które pojawiają się na ekranach kin w dużych miastach. Najmłodsi mogli obejrzeć filmy w technologii 3D, m.in. „Zambezię” i „Hobbita”. Ponadto w ofercie pojawiły się takie filmy, jak „Drogówka”, „Las Minute”, czy „Tajemnica Westerplatte”. Podczas seansów filmowych miejsce wyświetlania filmów zamieniło się w prawdziwą salę kinową, udekorowaną czerwonym dywanem, jak podczas premiery, czy wielkich festiwali filmowych. Mamy nadzieję, że objazdowe kino Orange zaszczepi w mieszkańcach Lubniewic miłość i pasję do kina.

 

DZIEŃ KOBIET W RYTMACH ROCK&ROLLA

8 marca upłynął nam w rytmach rock&rolla. Zaszczyciła nas swoją obecnością grupa „Szulerzy”, która działa na polskiej scenie muzycznej od 2001 roku. Zespół składa się z zawodowych muzyków, spośród których niewątpliwie wyróżnia się wokalistka Natalia Kaczmarczyk – osoba pełna energii, o nietuzinkowym głosie. Za sprawą doskonałych brzmień bluesa, rock&rolla ze szczyptą swingu i soulu, „Szulerzy” sprawili, że trudno było spokojnie usiedzieć w miejscu. Do zabawy zagrzewała także para młodych, zdolnych tancerzy ze szkoły „Fan Dance” z Gorzowa Wielkopolskiego. Tego wieczoru nastroje dopisywały, między innymi za sprawą burmistrza Lubniewic Tomasza Jaskuły, który wręczył każdej z pań kwiatka. O strawę dla ducha zadbało stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic, które przygotowało przepyszne słodkości i gorące napoje. Mamy nadzieję, że wszystkie panie z niecierpliwością będą czekały na kolejną, tego typu imprezę.

 

BABSKI WIECZÓR Z ATELIER URODY

1 lutego GOK w Lubniewicach zaprosił wszystkie panie do spędzenia miłego wieczoru z Atelier Urody pani Iwony Korsak z Gorzowa Wlkp. Tym razem panie miały możliwość zobaczenia i poznania sprzętu, który na co dzień jest wykorzystywany do przeprowadzania różnych, specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na ciało. Każda z pań miała także okazję wypróbowania na sobie działania m.in. drenażu limfatycznego, czy endermologii. Wieczór uświetnił pokaz tańca orientalnego w wykonaniu pani Beaty Gajek-Fituch. Nie zabrakło także upominków ufundowanych przez perfumerię Douglas z Gorzowa Wlkp. Tego wieczoru zadbaliśmy nie tylko o ciało, ale i o rozwój ducha. W ofercie pojawiły się warsztaty z zakresu „Rozwoju osobistego” prowadzone przez specjalistę od coachingu, pana Przemysława Pieczyńskiego.

Już teraz zapraszamy na kolejne „Babskie wieczory”.:D

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Za nami już kolejny 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”. Program imprezy był niezwykle bogaty. Można było zobaczyć pokaz sprzętu i działań ratowniczo-gaśniczych przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lubniewicach. Swoją obecnością imprezę uświetniły lokalne zespoły, m.in. zespół ECHO z Jarnatowa oraz chór POKOLENIA z Glisna, a także wokaliści działający przy GOK-u w Lubniewicach. Tego dnia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Fani mocnego brzmienia mieli okazje posłuchać znanego zespołu DRUNK’N’ROLLED. Do wysłuchania nieco lżejszej muzyki zaprosił nas zespół THE SLIDE. Jednak mieszkańcy naszej gminy najlepiej bawili się przy raczkującym, lokalnym zespole NO NAME, który dostarczył nam mnóstwo emocji. Nie zabrakło też symbolicznego Światełka do Nieba, a tym samym niesamowitego pokazu ognia w wykonaniu grupy FOUR FIRES.

Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy, serdecznie dziękujemy 😀

 

FERIE ZIMOWE „POD MORWĄ”

W drugim tygodniu ferii Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” zaprosił dzieci i młodzież m.in. na warsztaty balonowe, podczas których można było wykonywać duże konstrukcje przestrzenne. Nie brakowało także w ofercie zajęć warsztatowych, podczas których młodzież układała kostkę Rubika, tworzyła własne wzory na koszulkach, przygotowywała i wykonywała buttony oraz poznawała sztuczki magiczne. Najmłodszych wraz z rodzicami zaprosiliśmy do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Zaczarowany młynek”. Spektakl niezwykle barwny, interaktywny z pięknymi strojami, scenografią oraz oryginalną muzyką, zachwycił wszystkich małych widzów.

Dzieci miały także możliwość uczestniczenia w zajęciach przygotowanych w świetlicach w Gliśnie, Świerczowie oraz Jarnatowie. W ofercie pojawiły się m.in. gry terenowe, turniej gier planszowych, turniej gry w ping-ponga oraz wyjazd na basen do Międzyrzecza i Gorzowa Wlkp.

 

ROK 2012

EDUKACJA TEATRALNA W LUBNIEWICACH

18 grudnia zaprosiliśmy najmłodszych do obejrzenia spektaklu zrealizowanego na podstawie znanej angielskiej baśni.

Przedstawienie „Jaś i Drzewo Fasolowe” opowiada o chłopcu, który rusza na targ sprzedać krowę. Spotkana na targu zielarka, w zamian za Krasulę, daje mu ziarna zaczarowanej fasoli. Ziarna trafiają do ziemi. Fasola zaczyna rosnąć, sięga chmur. Zaciekawiony chłopiec postanawia wspiąć się na nią.

Spektakl przybliżył dzieciom atmosferę wsi: zwierzęta domowe, rodzaje zbóż, warzyw. Uczy, że zdrowie, rodzina, miłość są ważniejsze niż bogactwo.

 

BABSKI WIECZÓR Z PERFUMERIĄ DOUGLAS

16 listopada 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się „Babski wieczór” z perfumerią Douglas. Nasze panie czuły się dopieszczone, ponieważ wszelkich porad związanych z pielęgnacją cery udzielały profesjonalistki z perfumerii Douglas, która mieści się w Askanie w Gorzowie Wlkp. Ponadto zostały wykonane dwa makijaże: dzienny oraz wieczorowy. Wszystkie panie zostały obdarowane przez perfumerię Douglas zaproszeniami na bezpłatne zabiegi i porady, m.in. manicure, makijaż, czy zabieg pielęgnacyjny na dłonie. Wśród uczestniczek „Babskiego wieczoru” zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez Atelier Urody w Gorzowie Wlkp. oraz panią Agnieszkę Wiącek z Sulęcina. Panie zostały zaproszone na masaż relaksacyjny, manicure wellness, strzyżenie oraz zabieg parafinowy na dłonie. Wieczór zakończył się filmem, który stanowił przypomnienie historii życia słynnej, amerykańskiej gwiazdy Marilyn Monroe.

 

EDUKACJA TEATRALNA DLA NAJMŁODSZYCH

Tym razem Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach zaprosił najmłodszych na spektakl przygotowany na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy o „Smoku Wawelskim”. Dzieci, poprzez współudział i wspólną zabawę, poznały znaczenie uczciwości i szacunku. Spektakl pokazał ważną rolę przyjaźni, wskazał dzieciom potrzebę kierowania się w życiu codziennym zasadami etyki. Aktorzy w szczególności zwracali uwagę dzieciom na wartości moralne: odpowiedzialność, opiekuńczość, a także wspólną pracę i odwagę. Taka inscenizacja niewątpliwie przybliżyła dzieciom kulturę związaną z Krakowem, a tym samym z historią naszego kraju.

 

ZA NAMI DZIEŃ POLSKI

Za nami już kolejna, cykliczna impreza związana ze Świętem Niepodległości. Dzień Polski, zgodnie z hasłem „od historii i tradycji po współczesność”, rozpoczęliśmy od spotkania międzypokoleniowego. Panie, które tworzą zespół „Lubniewiczanki” opowiedziały o swoich przeżyciach i doświadczeniach grupie gimnazjalistów. Młodzi ludzie mogli posłuchać ciekawych historii, obejrzeć zdjęcia oraz wystawę poświęconą „Lubniewiczankom”. Tego samego dnia zaprosiliśmy również mieszkańców Lubniewic na spotkanie z polskim filmem.

 

10 listopada nastąpiło otwarcie wystawy „Moja mała Ojczyzna”, podczas której można było podziwiać prace naszych lokalnych artystów. Tego dnia nie brakowało atrakcji. Dużo młodych ludzi przybyło do Lubniewic, żeby wziąć udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Polskiej. Można było obejrzeć także pokaz kawalerii polskiej i pojazdów militarnych, co stanowiło ogromną atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych widzów. W powietrzu unosił się piękny zapach, a to za sprawą Kół Gospodyń oraz Stowarzyszeń, które przygotowały pyszne, polskie potrawy. Wieczór zakończył się nutą patriotyczną. W wykonaniu chórów oraz zespołów śpiewaczych można było posłuchać pięknych pieśni, które wprowadziły w melancholijny nastrój.

 

LUBNIEWICE STAWIAJĄ NA ROZWÓJ MŁODYCH LUDZI

Projekt „Lubniewice w obiektywie”, był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach, i stanowił oddolną inicjatywę edukacyjną, przyczyniająca się do poprawy warunków rozwoju edukacji w gminie Lubniewice. Był także odpowiedzią na konkretne potrzeby społeczne, wyartykułowane aktywnością tej społeczności. W ramach tego przedsięwzięcia zostało przeprowadzone dwudniowe seminarium zatytułowane „Rozwój przez edukacje” oraz warsztaty fotograficzno-graficzne. W seminarium wzięło udział 20 osób, w tym uczniowie szkoły gimnazjalnej oraz osoby reprezentujące instytucje i stowarzyszenia działające w obrębie gminy Lubniewice. Dominującym tematem, podczas seminarium, była promocja miejscowości turystycznej oraz obiektów noclegowych poprzez grafikę, fotografię, tworzenie stron internetowych, folderów, czy ulotek. Kolejnym etapem w projekcie był cykl warsztatów fotograficzno-graficznych, w których udział wzięli gimnazjaliści. Koncepcja warsztatów wzięła się z braku oferty edukacyjnej, która odpowiadałaby potrzebom młodzieży i motywowała ich do podejmowania działań na rzecz podwyższenia kompetencji. Dzięki warsztatom młodzież miała możliwość zapoznania się z tajnikami fotografii, a także z obróbką zdjęć wykorzystując w tym celu odpowiednie programy graficzne. Podczas warsztatów fotograficznych gimnazjaliści skupili się na fotografowaniu natury, imprez sportowych, zabytków znajdujących się na terenie gminy Lubniewice, obiektów noclegowych, a także na uchwyceniu mieszkańców Lubniewic wykonujących zwykłe, codzienne czynności. Efektem końcowym warsztatów była wystawa fotografii, na której można było podziwiać efekt pracy młodych, zdolnych ludzi. Wydany w 200 egzemplarzach fotoalbum jest dowodem na to, że warto inwestować w młodych ludzi oraz stwarzać im możliwość rozwijania pasji i zainteresowań.

 

„Lubniewice w obiektywie” – projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

WEEKEND MŁODYCH W LUBNIEWICACH

W dniach 17-18.08.2012r., w Lubniewicach, odbyła się impreza pod hasłem WEEKEND MŁODYCH. W ramach imprezy Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” zaprosił młodych ciałem i duchem do wspólnej zabawy. W programie były między innymi warsztaty taneczne oraz pokaz tańca latyno w wykonaniu reprezentantów szkoły „FUN DANCE” z Gorzowa Wlkp. Piątkowy wieczór zakończył się mocnym brzmieniem zespołu MOJOJOJOS (Poznań), któremu można przypisać takie gatunki muzyczne jak garage, punk oraz rock. W sobotnie popołudnie przywitał młodych ludzi zespół FERENDŻI, który wprowadził publikę w klimaty muzyki reggae. W tym dniu również mogli znaleźć coś dla siebie miłośnicy ciężkiego brzmienia oraz muzyki alternatywnej, ponieważ na scenie pojawił się zespół SKRZYDLAŚCI (Poznań), składający się z niezwykle żywiołowych i charyzmatycznych muzyków. Sobotni wieczór zakończył się zabawą, do której zaprosił DJ HOLIBUT.

 

LUBNIEWICKA NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

23 czerwca 2012r., na plaży miejskiej, tuż przy jeziorze Lubiąż, odbyła się „Lubniewicka Noc Świętojańska”. Głównymi organizatorami imprezy byli: Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic, Urząd Miejski oraz Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Pogoda dopisała, a co za tym idzie, publiczność także, której czas umilali wokaliści działający na co dzień przy GOK-u w Lubniewicach, zespół „Echo” z Jarnatowa, „Lubniewiczanki” oraz gwiazda wieczoru – Zespół Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Dla naszych milusińskich zostały przygotowane dwa konkursy: „Rzeźby w piasku” oraz „Poszukiwanie kwiatu paproci na lądzie”. Dorośli zaś mogli wykazać swoje umiejętności m.in. w konkursie „W 2 minuty o Lubniewicach”, zachęcając tym samym do przyjazdu do naszej malowniczej miejscowości. Największym powodzeniem cieszył się konkurs „Na najładniejszy wianek”, do którego zgłosiło się około 30 osób. Tego wieczoru można było podziwiać inscenizację „Świtezianka” przygotowaną przez Zespół Szkół Samorządowych w Lubniewicach. Imprezę zakończyły pokazy ognia w wykonaniu młodej, ale prężnie rozwijającej się grupy – „Four fire”.

 

Wyniki konkursów:

Konkurs „W 2 minuty o Lubniewicach”:

1 miejsce – Teresa Goździak

2 miejsce – Elżbieta Głodek

3 miejsce – Grażyna Bogusz

 

Konkurs „Na najładniejszy wianek”:

1 miejsce – Bożena Smalec i Elżbieta Nowostawska-Smalec

2 miejsce – Barbara Wierzbińska

3 miejsce – Edyta Płóciennik

 

Konkurs „Rzeźby w piasku”:

1 miejsce – Amelia Szafińska

2 miejsce – Nikola Komorowska

3 mkiejsce – Wanessa Gacek, Amelia Kurz

 

Konkurs „Na szukanie kwiatu paproci”:

zwycięzca – Kacper Fiłyk

Wyścig kajakowy ph „Śladami kwiatu paproci”:

zwycięzca – Grzegorz Mika

 

GMINNY DZIEŃ DZIECKA „POD MORWĄ”

W tym roku Gminny Dzień Dziecka zorganizowaliśmy wokół GOK-u. Wybór był nieprzypadkowy, dziecięcemu świętu towarzyszyło otwarcie placu zabaw, nieopodal naszego obiektu. Bohaterami dnia były dzieci, które, mamy nadzieję, świetnie się bawiły na placu zabaw i obok niego. Wspomagało nas wiele osób

i podmiotów, dzięki temu powstała zróżnicowana oferta dla młodszych

i starszych. Można było poczuć się WOPR-owcem, leśnikiem, żołnierzem, strażakiem i policjantem. Dla miłośników działań twórczych przygotowaliśmy interaktywne stoiska: zdobiono ciastka i drewniane ramki, wytwarzano biżuterię i formowano balonowe cudeńka, grupa harcerzy zadbała, aby dziecięce buźki były fantazyjnie pomalowane. Zaprezentowali się najmłodsi wokaliści GOK-u oraz grupa przedszkolaków. Było tłumnie, gwarno i wesoło.

 

Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Sulęcinie, Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie, 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniewicach, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, Zespołowi Szkół Samorządowych

w Lubniewicach, Przedszkolu w Lubniewicach za zaangażowanie się w organizację Gminnego Dnia Dziecka.

Dziękujmy również Państwu Czesławie i Czesławowi Kisielewiczom (Sklep Wielobranżowy „Żaczek”), Państwu Renacie i Januszowi Jankowskim, Pani Katarzynie Hryniewieckiej (Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Eden”), Bankowi Spółdzielczemu w Ośnie Lubuskim, Państwu Piotrowi i Danucie Korsak (firma EVENT), firmie LS-PLUS z Glisna, firmie ZUZA BUDOMEX S.A. za wsparcie finansowe i rzeczowe.

 

ROZŚPIEWANE LUBNIEWICE

12.05.2012r. odbył się finał Przeglądu Piosenki Kresowej KRESOVIANA 2012, podczas którego zespół wokalny „Jedna trzecia”, działający przy GOK-u w Lubniewicach, zajął III miejsce. :) I tu podziękowania należą się w szczególności Bartkowi Skrzypczakowi za aranżację muzyczną i akompaniament.

Również 12.05. miał miejsce Lubuski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Międzyrzeczu (ostatni etap wojewódzki). Nasza podopieczna – Hania Jagielska, jedna z najmłodszych uczestniczek, otrzymała także wyróżnienie. :)

 

EDUKACJA TEATRALNA – „ZŁOTA RYBKA”

29 marca 2012 roku przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Lubniewicach po raz kolejny mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą”. Tym razem była to adaptacja bajki Aleksandra Puszkina z oryginalną scenografią oraz przepięknymi strojami.

Lekka forma wspólnej zabawy i współtworzenia spektaklu, uświadamia dzieciom morał o znaczeniu uczciwości i szacunku. Przestrzega przed zachłannością.

 

DZIEŃ KOBIET PO FRANCUSKU

8 marca zaprosiliśmy Państwa na klimatyczną imprezę, która odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. W naszym „Cafe Montmarte” były przygotowane same niespodzianki. Gwiazdą wieczoru był Alex Renart, niezwykle charyzmatyczny wokalista, który swoim głosem zahipnotyzował całą publiczność. Alex przyleciał do Polski prosto z Francji. Towarzyszył mu zespół składający się z wybitnych muzyków. Wystąpił u nas, w ramach trasy koncertowej, która miała miejsce w siedmiu miastach Polski. Podczas imprezy można było spotkać również paryskie kwiaciarki, napić się przepysznej kawy, wina oraz zjeść pyszne ciasto.

 

ROZŚPIEWANE LUBNIEWICE

7 marca odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Dziecięcego i Młodzieżowego Konkursu Piosenki PRO ARTE, w których Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach reprezentowało siedem osób i aż pięć zostało nagrodzonych:

Hanna Jagielska (najmłodsza z uczestników) – nominacja do etapu wojewódzkiego

Paulina Jagielska – nominacja do etapu wojewódzkiego

Alicja Landy – nominacja do etapu wojewódzkiego

Monika Kuszkowska – wyróżnienie

Paweł Gancarz – wyróżnienie

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

BABSKIE POPOŁUDNIE

W niedzielę, 4 marca, każda kobieta mogła poczuć się wyjątkowo spędzając czas w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Podczas spotkania z firmą Oriflame można było skorzystać z darmowych zabiegów pielęgnacyjnych, masażu dłoni, zbadać stopień nawilżenia skóry oraz dopasować cienie do koloru oczu. W ramach „Babskiego popołudnia” odbyła się także akcja „Wiosenne wietrzenie szafy”, w ramach której można było wymienić się ubraniami, których nie nosimy, lub kupić biżuterię wykonaną przez młodych, zdolnych uczniów tutejszego gimnazjum. Ponadto była również możliwość zakupu pięknych, kolorowych świec, wśród których dominowały zapachy kwitnącego ogrodu oraz soczyste bogactwo owoców.

 

FERIE ZIMOWE „POD MORWĄ”

W tym roku, w okresie ferii zimowych wyszliśmy z kilkoma nowymi propozycjami dla osób w każdym przedziale wiekowym. Po raz pierwszy zawitało do nas objazdowe kino Orange, w ramach którego zaproponowaliśmy dwa filmy dla dzieci: „Mniam” i „Latającą maszynę”, oraz dwa filmy dla młodzieży i dorosłych: „80 milionów” i „Wyjazd integracyjny”. Ponadto rozpoczęliśmy działalność w „Zakątku”, w którym miło można spędzić czas z przyjaciółmi przy aromatycznej kawie i herbacie. W naszym „Zakątku” można też obejrzeć filmy lub zapoznać się z nowościami w dziedzinie świata książki. W pierwszym tygodniu ferii, oprócz warsztatów wokalnych, podczas których można było zgłębić tajniki śpiewu, zaproponowaliśmy teatrzyk dla dzieci „Królowa śniegu”. Jest to adaptacja jednej z najbardziej popularnych baśni H.Ch. Andersena, ukazująca motyw przyjaźni. Wspaniałe przedstawienie teatralno-muzyczne, aktywizujące widzów do wspólnej zabawy. W drugim tygodniu ferii można było skorzystać z otwartej pracowni plastycznej oraz zobaczyć profesjonalny pokaz iluzji, w którym występowały żywe zwierzęta. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Państwu niezapomnianych wrażeń:)

 

OKIEM MŁODEGO FOTOREPORTERA

Poniżej zamieszczamy fotorelację Aleksandry Skrzypczak

z imprezy „GOK wita rok”.

Fotorelacja powstała w ramach zajęć literacko-dziennikarskich.

 

XX Finał WOŚP w Lubniewicach

Weszliśmy w Nowy Rok mocnym akcentem. Po raz kolejny odbyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czyli impreza, która powstała między innymi z inicjatywy Jurka Owsiaka. Lubniewice także postanowiły przyłączyć się do najlepszej akcji charytatywnej w Polsce. XX Finał WOŚP odbył się pod hasłem: Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

Oprócz zbiórki pieniędzy, która trwała cały dzień, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” zadbali o przygotowanie oprawy artystycznej. Do akcji włączyła się także Ochotnicza Straż Pożarna w Lubniewicach, która przygotowała pokaz działań ratowniczo-gaśniczych. Następnie mieszkańcy gminy zostali przeniesieni w świat muzyczny, a ten dzisiejszego wieczoru był niezwykle bogaty. Oprawę artystyczno-muzyczną zapewnili uczestnicy I edycji projektu MAM TALENT, do którego eliminacje odbyły się 14 grudnia. Wśród uczestników pojawiły się osoby z talentem wokalnym i instrumentalnym. Wspaniały pokaz fire show zapewniły siostry Karina i Alicja Apanowicz. Można było podziwiać również talent wokalny młodzieży działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniewicach pod okiem pani Anny Kisielewicz-Skrzypczak. Największe zainteresowanie wzbudziła najmłodsza uczestniczka zajęć wokalnych Hania Jagielska. W jej wykonaniu można było usłyszeć piosenkę „Rytm i melodia” oraz wszystkim dobrze znany utwór z dzieciństwa „Ogórek wąsaty”. Do akcji włączyły się także okoliczne formacje: zespół „Echo” z Jarnatowa oraz chór „Pokolenia” z Glisna.

XX Finał WOŚP zaszczyciły swoją obecnością również zespoły spoza Lubniewic. W wykonaniu „Ferendżi” z Poznania można było usłyszeć klimaty muzyki jamajskiej i amerykańskiej, a zespół „5 Rano” przeniósł nas w świat dobrej muzyki bluesowej. Impreza zakończyła się symbolicznym światełkiem do nieba. W górę poszybowały lampiony tworząc niepowtarzalny klimat.

W imieniu organizatorów chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w przygotowaniu imprezy. Dziękujemy harcerzom, Ochotniczej Straży Pożarnej, zespołom, a przede wszystkim mieszkańcom Lubniewic za ich hojność. W tym roku udało się zebrać ok. 2000 zł. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku przyłączy się do tej szlachetnej akcji jeszcze więcej osób.