2011

WIGILIA MIEJSKA 2011

W niedzielę, 18 grudnia, lubniewicki rynek tętnił życiem, a to za sprawą Burmistrza Lubniewic oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach, którzy zorganizowali Wigilię Miejską wraz z jarmarkiem przedświątecznym. Patronat nad imprezą objęło radio plus Gorzów. W tej ważnej dla wszystkich mieszkańców gminy imprezie udział wzięli: Stowarzyszenie Kobiet Jarnatowa, Koło Gospodyń z Lubniewic, Koło Gospodyń Wiejskich z Glisna, Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic, Zespół Szkół Samorządowych z Lubniewic, Przedszkole w Lubniewicach.

MAM TALENT

14 grudnia 2011r., w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą”, odbyły się przesłuchania do I edycji projektu „MAM TALENT”. Wśród osób prezentujących swoje talenty dominowali wokaliści. Jury w składzie: Bartłomiej Skrzypczak, Marcin Krawiec zadecydowało, że podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniewicach wystąpią:

EDUKACJA TEATRALNA W LUBNIEWICACH - RUBINOWY KSIĄŻĘ

Po raz kolejny przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Lubniewicach mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą”.

KULTURA ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH

Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach realizował projekt „Euroregionalna Galeria Sztuki. Polsko- Niemieckie Święto Kultury. Lubniewice 2011”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska(WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE)- Brandenburgia 2007- 2013, Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”. W ramach projektu przewidziane były liczne działania, których podsumowaniem była wystawa poplenerowa w Galeryjce na Górce 17 września. Chcemy, aby była to impreza cykliczna, która pokaże różne aspekty kultury, ale też uniwersalne możliwości jej odbioru, czy też możliwość przełamywania barier poprzez kulturę. Założenie ogólne jest następujące- zapraszamy artystów, rękodzielników polskich i niemieckich do wspólnych działań, prezentujemy wielokulturowość naszego regionu. W ramach tegorocznej imprezy udało nam się wydać książkę „Kultura pogranicza”, zorganizowaliśmy Święto Kultury Pogranicza, na które złożyło się rozpoczęcie pleneru malarskiego, Jarmark Wyrobów Artystycznych i Rękodzielnictwa, przybliżenie kultury Romów poprzez organizację warsztatów „Życie w taborze” oraz wernisaż wystawy jednej z uczestniczek pleneru Ewy Fronczak.

W DOMU KULTURY+ WCIĄŻ AKTYWNI

Gminny Ośrodek Kultury w zeszłym roku przystąpił do programu Dom Kultury+ realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Uznaliśmy to za wielkie wyróżnienie, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasz staż.

W tym okresie byliśmy wspierani przez NCK w różnych obszarach. Dzięki szkoleniom oraz wsparciu Grupy Planowania Strategicznego stworzyliśmy Strategię pozytywnie ocenioną przez NCK, co było przepustką do ubiegania się

o dofinansowanie. Nasz wniosek został zaakceptowany, dzięki finansowemu wsparciu (10 tys. zł) zrealizowaliśmy projekt STOP KLATKA, były to warsztaty fotograficzno- filmowe, w których mogły uczestniczyć osoby w różnym wieku. Obejmowały one pracę z aparatem fotograficznym i kamerą, plenery fotograficzne, poznawanie kolejnych szczebli warsztatu filmowego, operatora kamery, reżysera, scenarzysty, obsługę programów do obróbki montażu materiału filmowego. Instruktor, pan Wojciech Tomczak zadbał o integrację uczestników z innymi grupami zrzeszonymi w KLUBIE WOLF.

DZIEŃ POLSKI W LUBNIEWICACH

Dzień Polski to impreza, która odbyła się już po raz trzeci w Gminnym Ośrodku Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Jest współfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Sulęcinie. Głównymi organizatorami imprezy są Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic oraz Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach.

W ramach imprezy odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Polskiej, na który licznie przybyła młodzież z różnych szkół oraz Domów Kultury. Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach reprezentowały w II kategorii wiekowej: Aleksandra Kuzajewska, Paulina Jagielska, Alicja Landy, oraz w IV kategorii wiekowej – Karolina Kowalewska.

EDUKACJA TEATRALNA w LUBNIEWICACH

W nowym roku szkolnym 2011/2012 rozpoczął się kolejny cykl zajęć z zakresu edukacji teatralnej, które wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom dzieci. Przede wszystkim edukacja teatralna umożliwia realizację wychowania estetycznego, ponieważ wychowuje późniejszego odbiorcę teatralnego, który będzie odczuwał potrzebę kontaktu z teatrem.

I TURNIEJ WOLF – GRUPY FILMOWEJ

23 września 2011r. w Nowym Młynie odbył się I TURNIEJ WOLF. W zmaganiach sportowych i artystycznych wzięła udział młodzież z czterech miast: Rzepina, Lubniewic, Krosna Odrzańskiego oraz ze Słubic. Kilkuosobowe drużyny zmierzyły się ze sobą w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, bieg w workach, konkurs taneczny, wokalny oraz wiedzy o filmie.

NIEZWYKLE KULTURALNY DZIEŃ

Sobota 17 września obfitowała w wydarzenia kulturalne. W „Galeryjce na Górce” odbył się wernisaż wystawy, na którą składają się prace uczestników polsko- niemieckiego pleneru malarskiego LUBNIEWICKA IMPRESJA. Pomieszczenia Galeryjki pękały w szwach, bo oprócz artystów na wystawę przybyli mieszkańcy Lubniewic.

„VIOLINKI” W LUBNIEWICACH

10 września 2011r., w ramach imprezy „Pożegnanie lata”, odbył się koncert zespołu smyczkowego „Violinki” działającego przy Szkole Muzycznej I stopnia w Gorzowie Wielkopolskim. Koncert został zorganizowany w ramach programu Polska-Brandenburgia z udziałem Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Gorzowie Wlkp. i Polskiego Towarzystwa „Oświata” w Berlinie. Zespołowi „Violinki” towarzyszyli prof. Henryk Tritt z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz akompaniator, pani Marina Rusak.

LUBNIEWICKIE POŻEGNANIE LATA

Tym razem lato żegnaliśmy wspólnie, przedsiębiorcy działający przy rynku zaproponowali potańcówkę w piątkowy wieczór, w sobotę na rynku panowało Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic z Jarmarkiem Rozmaitości, wieczorem za sprawą GOK-u rozbrzmiewał jazz. Mieliśmy przyjemność gościć Frank Parker & Maciej Fortuna Projekt Jazz Inside w składzie: Frank Parker (perkusja), Maciej Fortuna (trąbka), Przemysław Raminiak (klawisze), Marcin Chenczke (kontrabas), Daniel Moszczyński (wokal) . Koncert był zaskakujący ze względu na pogodę i zaproponowany repertuar. Pół godziny przed koncertem lubniewickie niebo powitało przeprowadzających próbę artystów ulewą, która towarzyszyła nam do końca imprezy.

PIĘKNA I BESTIA- PRZEDSTAWIENIE PLENEROWE

W niedzielne południe na lubniewickim rynku rozgościł się teatr z Krakowa, zaproszony przez GOK. Ławeczki wypełnili najmłodsi z opiekunami, rodzicami, rodzeństwem. Zjawiła się nawet TV Gorzów, która okiem kamery obserwowała poczynania aktorów i reakcję publiczności. Na scenie się działo…wzruszająca opowieść przeplatana była występami wokalnymi. Na scenie pojawiła się też młoda publiczność, z wielkim przejęciem włączająca się w akcję.

WAKACJE – ANIMACJE JUŻ ZAKOŃCZONE

W tym sezonie wakacyjnym GOK zaproponował coś zupełnie innego, z zajęciami wyszliśmy na zewnątrz. Na plaży lub rynku podjęliśmy działania warsztatowe. Odbyły się warsztaty bębniarskie, warsztaty ceramiczne, cykl warsztatów artystycznych, np. body art, artystyczna ramka. Wszystkie miały charakter happeningowy.

KULTURA ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH

Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach jest w trakcie realizacji projektu „Euroregionalna Galeria Sztuki. Polsko- Niemieckie Święto Kultury”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska- Brandenburgia 2007- 2013, Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”. W ramach projektu przewidziane są liczne działania, których podsumowaniem będzie wystawa poplenerowa w Galeryjce na Górce 17 września. Do tej pory udało nam się wydać książkę „Kultura pogranicza”, zorganizowaliśmy Święto Kultury Pogranicza, na które złożyło się rozpoczęcie pleneru malarskiego, Jarmark Wyrobów Artystycznych i Rękodzielnictwa, przybliżenie kultury Romów poprzez organizację warsztatów „Życie w taborze” oraz wernisaż wystawy jednej z uczestniczek pleneru Ewy Fronczak.

PRZED NAMI KOLEJNY ETAP PROGRAMU DOM KULTURY+ PRIORYTET II ROZWÓJ

UDAŁO SIĘ! Po zaakceptowaniu STRATEGII ROZWOJU GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W LUBNIEWICACH przez Narodowe Centrum Kultury mogliśmy się starać o przystąpienie do Priorytetu II Rozwój. Złożyliśmy projekt STOP KLATKA na zajęcia filmowo- fotograficzne dla odbiorców w różnym wieku i otrzymaliśmy dofinansowanie w maksymalnej kwocie 10000.00 zł.

WEEKEND MŁODYCH w LUBNIEWICACH

23 lipca 2011r. na Rynku Lubniewickim odbyły się trzy koncerty w ramach weekendu młodych. Zagrały dla nas zespoły: LOS GRANDES RUDEBOYS, 4 METRY OD CHODNIKA oraz gwiazda wieczoru oczekiwana, zwłaszcza przez miejscowych fanów, 5 RANO. Przygotowania do koncertu trwały długi czas, do samego końca nie było wiadomo, czy pogoda dopisze.

WERNISAŻ WYSTAWY DZIAŁAMY TWÓRCZO

To niezwykła wystawa, bo naszych lokalnych twórców. Od prawie dwóch lat organizujemy warsztaty plastyczne NIKIFORKI, są one prowadzone przez p. Elżbietę Neuman i poświęcone nauce rysunku i malarstwa. Uczestnicy warsztatów poznawali kolejne kroki pracy z ołówkiem, węglem, pastelem, akrylem. Uczyli się perspektywy i kompozycji. Plon pracy zobaczyliśmy właśnie na wystawie. Wykazała ona, że na rozwijanie pasji i talentu nigdy nie jest zbyt późno, bowiem uczestnikami warsztatów są zarówno gimnazjaliści jak i emeryci.

PODSUMOWANIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH

Czerwiec przyniósł podsumowanie naszych konkursów plastycznych. W tym roku zaproponowaliśmy trzy konkursy ogólnopolskie: ŚWIAT NA TKANINIE; WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO W GRAFFITI; W ŚWIECIE BARW, FANTAZJI I FANTASTYKI.

Zorganizowaliśmy wspólną wystawę nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do wystawy prac. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się konkurs W ŚWIECIE BARW, FANTAZJI I FANTASTYKI, ma on bowiem kilkuletnią tradycję. Nadesłano 311 prac, nagrodzono 17, wyróżniono 16, do wystawy zakwalifikowano 54. Na konkurs przysyłano prace w 5 kategoriach, od przedszkolaków po licealistów.

GMINNY DZIEŃ DZIECKA W LUBNIEWICACH

5 czerwca 2011r. na rynku w Lubniewicach został zorganizowany Gminny Dzień Dziecka. Głównym organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach. Program imprezy estradowo-rozrywkowej nosił tytuł „Bezpieczne zabawy ze skrzatem”, dlatego wszystkie konkurencje, gry i zabawy związane były z bezpieczeństwem zarówno na drodze, jak i na wodzie. Dzieci mogły wziąć udział w mini festiwalu piosenki skrzaciej pt. „Śpiewanie na polanie”, a także w konkursie „Jak bezpiecznie spędzać wakacje”.

WYSTAWA DZIECI TWORZĄ- W ŚWIECIE FANTAZJI

W „Galeryjce na Górce” zagościły prace dzieci i młodzieży z naszej gminy. Zgromadziliśmy prace dzieci pracujących na zajęciach plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury, dominowały dzieła przedszkolaków, a na nich nieograniczony świat fantazji.