Wystawa fotograficzna Piotra Chary

2 marca odbyła się uroczysta inauguracja wystawy fotograficznej pt. Skrzydlate piękno Doliny Dolnej Warty. Jej autor – Pan Piotr Chara przygotował specjalnie na tę okazję prezentację multimedialną pt. Magia przyrodniczych mikroświatów – w Dolinie Lubniewki. Pan Piotr zaprezentował niecodzienne ujęcia lubniewickiej przyrody, ale to również dzięki pasji z jaką opowiadał o tych unikatowych zakątkach naszej Małej Ojczyzny – wieczór z autorem zdjęć można nazwać prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Kilka słów o autorze:

PIOTR CHARA (ur.1973 r.)

Absolwent Ochrony Środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Fotografik, przyrodnik, regionalista. Fotografuje od 1992 roku. Początkowo w formie reportaży z podróży (wyprawy górskie, po terenach podbiegunowych).

Miłośnik urody Ziem Zachodnich, opublikował min.:

•Albumy fotograficzne: „Obrazy Przyrody”, „Barwy Przyrody wielkich rzek Ziemi Lubuskiej”, „Błota Warciańskie” i „Krajobraz kulturowy Doliny Dolnej Warty”,

•Przewodnik turystyczny „Błota Warciańskie” oraz nagrodzony w 2009 roku Nagrodą Główną (Nagroda Magellana) na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie „Kostrzyn Nad Odrą – bastion historii i przyrody”; „Chronione obszary przyrodnicze Powiatu Gorzowskiego“, publikacja nagrodzona na Poznańskim „Tour Salon“ w 2009 roku; „Ssaki Kostrzyna nad Odrą i okolic“,

•Wydawnictwa kartograficzne, w tym bardzo szczegółowa przyrodniczo-historyczna mapa Doliny Dolnej Warty pt. „Błota Warciańskie – mapa dociekliwego turysty”,

•Laureat konkursów fotograficznych, min. w 2006 r. dziewięciu nagród i wyróżnień w konkursie „Nasze Ptaki”, w 2009 roku Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Świdnicy czy Grand Prix w konkursie „Ekologia w obiektywie 2010”.

Wykładowca w projekcie edukacyjnym „Akademia Nikona”, uczestnik projektów fotograficznych: „Nikon Extremalnie”, „Szeroki Kadr”, „n’Ikony Fotografii”. Członek honorowy Nikon Klub Polska.

Entuzjasta przyrody zaangażowany w jej ochronę, min. poprzez: ochronę czynną stanowisk lęgowych ptaków błotnych w Dolinie Dolnej Odry; popularyzację problematyki ochrony przyrody; ochronę siedlisk europejskich rybitw w ramach projektu „Rybitwy Europy – Podniebne Gracje ”.

Regionalista zaangażowany w działania na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat przyrody i historii regionu Dolnej Warty. Za społeczną działalność edukacyjną został odznaczony medalem przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie.

Zawodowo związany z Fundacją Zielonej Doliny Odry i Warty pełniącej funkcję ostatniego ogniwa administracji Unii Europejskiej w kreowaniu czynników rozwojowych północnozachodniej części woj. lubuskiego.