Wybrana aktualność

Wigilijna opowieść – widowisko plenerowe

Wigilijna opowieść

19.12.2009 r. o godz. 16:00 na lubniewickim rynku odbyło się widowisko plenerowe pt. „Wigilijna opowieść”.

Wigilijna opowieść to rodzaj widowiska kolędniczego zrealizowanego w konwencji teatru ulicznego.

Grupa aktorów – szczudlarzy tworzyła klimat świąteczno-noworocznej przypowieści przy użyciu materiałów pirotechnicznych i ognia oraz warstwy muzycznej, na którą składają się piękne kolędy i pastorałki.

Spektakl Wigilijna opowieść grany był na 3 płaszczyznach – planach (szopka Betlejemska, warsztat – dom cieśli Józefa i Marii, pałac króla Heroda).

Widowisko rozpoczął Anioł niosący gwiazdę, która animuje postaci w szopce betlejemskiej Józefa i Marię z dzieciątkiem w żłobku drugiego Anioła przy szopce oraz Trzech Króli z darami.

Druga scena przeniosła nas do warsztatu – domu Józefa i Marii. Józef wykonywał tron dla Króla Heroda, weszła Maria z wieczerzą, postawiła jedzenie na stole, sprzątnęła dom i zasiedli do posiłku. Zmęczeni zasnęli, nastąpiła scena zwiastowania.

Do domu Józefa przybyli żołnierze Króla Heroda i zabrali go z tronem do pałacu.

W pałacu trwała zabawa i kuglarskie igraszki. Sielanka prysła w momencie przybycia Mędrca z informacją o narodzeniu się dzieciątka Jezus.

Herod miotał się w gniewie, zabronił wpuścić do pałacu Józefa z Marią. Nachalnie zapraszał przechodzących obok Trzech Króli, którzy zlekceważyli zaproszenie. Po tej scenie akcja przeniosła się na 3 plan gry.

W towarzystwie aniołów Józef i Maria przybyli do szopki betlejemskiej. Tutaj narodziło się Dzieciątko.

Przy dźwiękach kolędy Maria i Józef piastowali dzieciątko, anioły podprowadzały do żłóbka widzów. Trzej królowie przynieśli dzieciątku dary. Tuż za nimi pojawił się król Herod, przyniósł również dary, ale równocześnie chciał zgładzić dzieciątko. Przeszkodziła mu w tym Śmierć i Anioły.

Przepędzili Heroda z placu gry i przy kolędzie Anioł, który animował postacie w szopce zamienił je swoją gwiazdą w nieruchome figury. Tym obrazem skończyło się widowisko.