11 grudnia 2010 Spotkanie autorskie Edwa…

Serdecznie zapraszamy Państwa 11 grudnia 2010 o godzinie 18:00 do Gminnego Ośrodka Kultury na spotkanie autorskie z Edwardem Dębickim – odnośnie książki zatytułowanej „Ptak umarłych” autorstwa Edwarda Dębickiego.

Spotkanie to będzie dotyczyło kultury, obyczajów Cyganów oraz zagładzie tejże społeczności.

Spotkanie zakończone będzie kameralnym koncertem nastrojowej muzyki cygańskiej.

Poniżej znajdują się informacje o Edwardzie Dębickim.

EDWARD DĘBICKI – obchodzi 55 –lecie pracy artystycznej i twórczej. To przede wszystkim muzyk – wirtuoz akordeonu, kompozytor (200 piosenek, w tym nagrodzona GRAND PRIX na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1995 r. piosenka „Idź w swoją Stronę” w wykonaniu Edyty Geppert), to kilkanaście widowisk muzycznych oraz muzyka filmowa. Prezes i założyciel STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW I PRZYJACIÓŁ KULTURY CYGAŃSKIEJ w Gorzowie Wlkp. Dyrektor, inicjator i pomysłodawca MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ ZESPOŁÓW CYGAŃSKICH – już XXII lat „ROMANE DYVESA”.

55 lecie obchodzi również założony przez E.Dębickiego w 1955r. CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY „TERNO”. Jedyny profesjonalny cygański zespół w Polce i jeden z najlepszych w Europie, uprawiający autentyczny folklor cygański.

Za swoje osiągnięcia twórcze i artystyczne na rzecz kultury cygańskiej został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi: ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI,KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI, ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, medalem ministra kultury i dziedzictwa narodowego ZASŁUŻONY dla KULTURY GLORIA ARTIS., HONOROWY OBYWATEL GORZOWA WLKP.